Bezpieczeństwo w internecie 

8 lutego obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu – z tej okazji przypominamy kilka prostych zasad, które pozwolą cieszyć się nowoczesnymi technologiami bez obaw. Rozwój technologii bardzo ułatwił codzienne życie. Kilka kliknięć myszki dzieli nas od zakupów, rozmowy z bliskimi, załatwieniem spraw urzędowych czy umówieniem się na wizytę do lekarza. Internet otworzył szeroko okno na świat i pozwolił na szybką komunikację na niespotykaną wcześniej skalę. Niestety to także szansa dla oszustów, którzy chętnie wykorzystają każdą słabość, aby wzbogacić się kosztem innych. Jak nie dać się oszukać?

Przezorny zawsze zabezpieczony!

Czy zachowanie bezpieczeństwa w internacie jest trudne? Zdecydowanie nie, wystarczy wykazać się zdrowym rozsądkiem i zabezpieczyć używane sprzęty i łącza.

Bardzo ważne jest zainstalowanie na komputerze programu antywirusowego, który uchroni go przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem. Często go aktualizuj i dbaj, aby licencja była aktywna. To właśnie aktualizacje służą do zamykania luk w systemach bezpieczeństwa. Nie warto odkładać ich na później.

Jeżeli pliki, które chcesz ściągnąć pochodzą z nieznanego źródła np.: z linku w wiadomości e-mail od nieznanego nadawcy lub z SMS, prawdopodobnie zawierają złośliwe oprogramowanie. Nigdy ich nie ściągaj! Jeżeli źródło, z którego zamierzasz pobrać pliki nie budzi Twoich obaw na wszelki wypadek sprawdź pliki programem antywirusowym.

Poruszanie się tylko na zaszyfrowanych stronach, które rozpoczynają się od „ https” lub mają na pasku przeglądarki „kłódkę” daje gwarancję bezpieczeństwa.  Zawsze zwracaj uwagę na to gdzie wchodzisz!

Unikaj sieci niezabezpieczonych hasłem. Korzystaj tylko z chronionych sieci wi-fi. Hakerzy i oszuści chętnie tworzą darmowe sieci wi-fi, aby wykradać dane z urządzeń, które się do nich podepną.

Dane na wagę złota

W Internecie należy wystrzegać się podawania zbyt wielu informacji o sobie, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Wskazanym jest ograniczenie ilości osób, które mogą zapoznawać się z treściami na naszym profilu – można to zrobić poprzez ustawienia prywatności.

W Internecie warto zachować szczególną ostrożność przy zawieraniu nowych znajomości – po drugiej stronie może być oszust, którego celem będzie ograbienie nieświadomej ofiary z pieniędzy lub kradzież jej tożsamości w celu wyłudzania kredytów i pożyczek. Warto również weryfikować prośby znajomych o pożyczki, kierowane do nas z ich profilów – nierzadko konta na portalach społecznościowych są przejmowane przez oszustów, którzy wyłudzają pieniądze od znajomych ofiary, której ukradli konto.

Pod żadnym pozorem nie należy umieszczać zdjęć dokumentów takich jak dowód osobisty, paszport, prawo jazdy czy karta płatnicza. W ten sposób narażamy się na niebezpieczeństwo wyłudzenia kredytu na nasze dane.

Treść publikowanych postów powinna być przemyślana. Nie jest rozsądnym przechwalanie się w mediach społecznościowych planowaną datą wyjazdu na wakacje czy posiadaniem wartościowych rzeczy w mieszkaniu.

„Kot przeszedł przez klawiaturę” czyli bezpieczne hasło

Korzystając z różnych portali, sklepów internetowych, mediów społecznościowych, forów czy ulubionych aplikacji, zazwyczaj musimy stworzyć hasło i login.

Bezpieczne hasło powinno składać się z co najmniej 10 znaków oraz być mieszaniną małych i wielkich liter, liczb oraz znaków specjalnych, takich jak: ? / ! %. Niebezpiecznie jest mieć wszędzie to samo hasło, dlatego dla każdego konta stwórz unikatowe.

Nigdy nie podawaj nikomu swojego hasła! Zachowaj szczególną czujność wobec osób proszących o dane logowania do banku. Pamiętaj, że NIGDY żaden pracownik banku czy instytucji publicznej nie będzie wymagał od ciebie podawania haseł do bankowości internetowej ani nie będzie nakłaniał cię do instalowania oprogramowania.

Jeżeli boisz się, że nie zapamiętasz kilku różnych haseł, nie zapisuj ich na kartce czy też w przeglądarce- lepiej skorzystać z programu zarządzającego hasłami.

Bezpieczny e-mail – to proste!

Poczta elektroniczna to prawdziwa skarbnica wiedzy na nasz temat – nie chodzi tylko o wysyłanie i odbieranie e-maili. Obecnie podajemy adres poczty e-mail w zasadzie zawsze gdy chcemy założyć nowe konto na jakiejś stronie internetowej. Nasze skrzynki pełne są informacji o nas. Gdyby wpadła w niepowołane ręce ktoś mógłby przejąć nasze konta chociażby w mediach społecznościowych. Dlatego właśnie należy otoczyć skrzynkę e-mailową szczególną troską. Co należy robić?:

  • Stwórz naprawdę mocne hasło, możesz je także cyklicznie zmieniać.
  • Aktywuj dwustopniową autoryzację np.: poprzez SMS wysłany na telefon.
  • Nie otwieraj podejrzanych wiadomości pochodzących z nieznanego źródła.
  • Nie klikaj w linki i nie pobieraj zawartości podejrzanie wyglądających e-maili, najprawdopodobniej kryje się w nich złośliwe oprogramowanie.
  • Ignoruj e-maile zachęcające do podania danych osobowych, danych do logowana, zmianę hasła, zawierania umów czy wpłacania datków.

Internet daje ogromne możliwości, niestety również dla oszustów, dlatego warto korzystać z niego z rozwagą i zdrowym rozsądkiem.

 

 

 

Autor: Katarzyna Adamczyk-Pytlik, specjalista ds. prawnych ODFiK Kraków