Cóż to był za koncert! W Terespolu odbył się Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich

Już po raz 26 w Terespolu odbył się Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich. To największa tego typu impreza w całej Polsce i jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w Europie. Podczas dwudniowego festiwalu wystąpiło kilkanaście zespołów z Polski, Ukrainy, Rumunii i Słowacji, które pokazały swój kunszt artystyczny i wokalny.

To był chwytający za serce, wzniosły i przepiękny weekend w Terespolu. Artyści zaprezentowali wspaniały repertuar najpiękniejszych bożonarodzeniowych pieśni Wschodu. Jak zauważył obecny na koncercie poseł Dariusz Stefaniuk, w tym roku festiwal miał wymiar symboliczny, bo w sposób szczególny przypominał o tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Zbrojna napaść Rosji na Ukrainę odcisnęła duże piętno na artystach, szczególnie tych z Ukrainy. Stąd wiele wyśpiewanych pieśni zmuszało do zadumy i refleksji.

Wojna, którą Rosja wypowiedziała suwerennemu państwu i wsparcie jej działań przez Białoruś sprawiły, że w tym roku na festiwalu zabrakło przedstawicieli tych krajów. To oczywiste, że narody, które w tak podły sposób atakują inne państwo, przedstawiciela tej samej wspólnoty chrześcijańskiej, same się z niej wykluczają. W Rosji cerkiew przestała być miejscem, gdzie spotykania człowieka z Bogiem – to narzędzie w rękach państwa i jego zdeprawowanego przywódcy Władimira Putina.

Jednak Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich to miejsce, gdzie możemy obcować nie tylko z kulturą prawosławną, ale i katolicką. Mówił o tym jeden z jego organizatorów JE Arcybiskup Abel – Ordynariusz Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej:

– Festiwal jest dowartościowaniem tej kultury, która tak swoista jest dla każdego z nas bez różnicy. Prezentujemy bowiem tradycję zarówno katolicką jak i prawosławną, gdyż wcielenie na ziemi Chrystusa Pana Naszego jest wspólnym mianownikiem dla każdego chrześcijanina. Wielką wartością jest to, że do Terespola przyjeżdżają chóry i zespoły zarówno z Polski, jak i z zagranicy, a także to, że tak chętnie gromadzi się publiczność nie tylko z Terespola, ale i z Białej Podlaskiej, Lublina, z regionu i z całej Polski.

Wśród zaproszonych honorowych gości oprócz posła Dariusza Stefaniuka byli m.in. Piotr Rycerski – Szef Gabinetu Politycznego Wicepremiera Jacka Sasina oraz wicemarszałek woj. lubelskiego Bartłomiej Bałaban.