Ubezpieczenia komunikacyjne – jak stworzyć zestaw idealny na zimę?

Ubezpieczenia komunikacyjne mogą nam się wydawać zbędne… do pierwszej stłuczki, zwłaszcza teraz, w okresie zimowym. Dopiero wówczas zdajemy sobie sprawę, że bez gwarancji ubezpieczeniowych byłoby nam znacznie trudniej poradzić sobie ze skutkami zaistniałego zdarzenia.

Właśnie stałeś się posiadaczem nowego samochodu i musisz szybko podjąć decyzję dotyczącą ubezpieczenia, żeby móc wyruszyć w podróż życia? A może kończy się Twój dotychczasowy pakiet ubezpieczeń i szukasz najlepszej opcji jego przedłużenia? Na rynku jest wiele możliwości konfiguracji ubezpieczenia komunikacyjnego. Podpowiadamy, co zrobić, żeby się w nich nie zgubić, znaleźć ofertę dopasowaną do własnych potrzeb i nie wydać zbyt wiele.

OC – Odpowiedzialność Cywilna

To ubezpieczenie po prostu musisz mieć, jeśli chcesz jeździć samochodem. Jest ono obowiązkowe i chroni przed kosztami szkód, które możesz wyrządzić innym osobom, np. jeśli nie zdążysz wyhamować i uderzysz w tył poprzedzającego pojazdu, czyli – popularnie – wjedziesz komuś w zderzak. – Nawet jeśli mogłoby się wydawać, że uszkodzenie jest nieduże i możesz samodzielnie pokryć koszt naprawy zniszczeń… Wyobraź sobie, że przez przypadek wjechałeś w najnowsze Porsche.  Wtedy – należności są już inne i możesz docenić to ubezpieczenie.

Posiadanie tego ubezpieczenia może zostać zweryfikowane w trakcie każdej kontroli policyjnej, a za jego brak płacimy spore kary. – Aby uniknąć wątpliwości dotyczących tego, do kiedy jest ono ważne, warto zaraz po zakupie pojazdu wpisać w kalendarz datę zakończenia aktualnego okresu ochrony. W ten sposób będziemy pamiętać, żeby je wznowić na kolejny okres.

AC – Autocasco

Wróćmy do stłuczki. Co prawda dzięki ubezpieczeniu OC nie musisz się już martwić o zderzak poszkodowanego, jednak wciąż pozostaje kwestia zniszczonego przedniego zderzaka w Twoim samochodzie. Bez zderzaka ciężko byłoby jeździć i to nie tylko ze względów estetycznych. W takiej sytuacji ratuje nas ubezpieczenie AC, które chroni pojazd od zniszczeń, do których sami doprowadziliśmy, ale też wtedy, gdy nie możemy ustalić- sprawcy szkody. Wyobraź sobie, że parkujesz auto na parkingu obok  domu, w którym mieszkasz, a w nocy spada na nie złamana przez wiatr gałąź. Jeśli zrobiło ci się gorąco na samą myśl o takiej sytuacji, to mamy na to radę – zawarcie ubezpieczenia AC.

Choć niektórym ubezpieczenie AC może kojarzyć się przede wszystkim z ubezpieczeniem nowych samochodów, wiele towarzystw ubezpieczeniowych obejmuje ochroną także pojazdy dużo starsze, dzięki czemu ich właściciele również mogą spać spokojnie. W ramach ubezpieczenia AC w Wiener ubezpieczamy pojazdy mające do 20 lat, a w przypadku kontynuacji umowy ubezpieczenia w Wiener – również pojazdy starsze. Dzięki formule all risk obejmujemy ochroną ubezpieczony samochód między innymi od skutków będących następstwem: zderzenia z innym pojazdem, działania sił przyrody, pożaru, uszkodzenia przez zwierzęta (np. kable pogryzione przez kunę), uszkodzenia przez osoby trzecie, a także w przypadku kradzieży pojazdu.

NNW – Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków w ubezpieczeniach komunikacyjnych

Choć niektórzy traktują swoje samochody jak największe skarby, zawsze pamiętają o OC i AC, trzymają je w garażu i dbają o to, żeby nic się z nimi nie stało, to warto mieć na uwadze, że możemy zadbać również o siebie  i pasażerów. Ubezpieczenie NNW komunikacyjne dotyczy życia i zdrowia kierowcy oraz pasażerów i zapewni wypłatę świadczenia, jeśli wypadek spowoduje u nich uszczerbek na zdrowiu lub nastąpi śmierć.

Ubezpieczenia opon, szyb i bagażu

Kiedy jesteśmy w podróży, mogą przydarzyć nam sięróżne nieprzewidziane sytuacje – szczególnie wtedy, gdy bardzo się spieszymy. Wtedy właśnie (dziwnym trafem!) akurat coś się psuje. Nie musi to być od razu wielka awaria, już małe usterki wystarczą, żeby skutecznie pokrzyżować nam plany. Jedną z nich jest uszkodzone koło. W tej sytuacji nie zawsze sprawdzi się zestaw naprawczy, a nawet jeśli dysponujemy zapasowym kołem, to uszkodzeniu, w następstwie wjechania w dziurę w jezdni, mogły ulec dwa koła. W ramach ubezpieczenia opon ubezpieczyciel zorganizuje nam wymianę koła lub kół oraz pokryje koszt tej usługi, holowania lub naprawy uszkodzonego ogumienia.

Trudno jechać z pękniętą lub stłuczoną szybą, nawet kiedy mamy ładną pogodę, a jej wymiana może generować nie tylko duży koszt, ale również zająć sporo czasu. Dzięki ubezpieczeniu Auto Szyby oferujemy możliwość naprawy lub wymiany szyby w pojeździe w przypadku jej stłuczenia lub uszkodzenia, a ochroną obejmujemy szyby przednie, tylne i boczne. Co ważne, ubezpieczamy pojazdy bez względu na wiek, a szkody nie będą miały wpływu na wysokość składki ubezpieczenia AC.

Jeśli zdarzy się nieszczęśliwy wypadek, to zazwyczaj przewożone bagaże zazwyczaj schodzą na sam dół naszej piramidy priorytetów i najpierw skupiamy się na pasażerach i uszkodzeniach samochodu. Jednak dobrze pamiętać, że w przypadku ubezpieczenia bagażu możemy otrzymać zwrot kosztów jego zniszczenia, uszkodzenia lub utraty w wyniku wypadku, bez względu na to czy przewozimy go w samochodzie, czy na bagażniku dachowym.

Instrukcje czasem się przydają – nie tylko przy składaniu mebli czy przy pierwszym włączeniu zmywarki. Warto zastanowić się nad tym, jakie ubezpieczenie jest dla nas najlepsze i ze spokojem pokonywać kolejne kilometry, nie martwiąc się tym, co zrobimy w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia.

Oferta ubezpieczeń komunikacyjnych, m.in. firmy Wiener, których dystrybutorem jest Asekuracja sp. z o.o., dostępna jest w placówkach Stefczyk Finanse.

Autor: artykuł sponsorowany/SALTUS Ubezpieczenia
Fot. pixabay