Premier zapowiada wielkie wsparcie dla straży pożarnej. Senator Bierecki: cieszy mnie każdy nowo pozyskany wóz

Tylko w tym roku zostanie przekazana rekordowa liczba – co najmniej 668 wozów strażackich dla Ochotniczych Straży Pożarnych – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że polscy strażacy na całym świecie wzbudzają podziw swoją odwagą, profesjonalizmem i gotowością do niesienia pomocy.

Wraz z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim oraz minister klimatu i środowiska Anną Moskwa, premier odwiedził we wtorek jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej Otwock – Jabłonna.Szef rządu powiedział, że tylko w tym roku zostanie przekazana rekordowa liczba – co najmniej 668 wozów strażackich dla Ochotniczych Straży Pożarnych. „Chyba nigdy nie było takiej liczby wozów strażackich przekazywanych w jednym roku dla OSP” – powiedział.”Robimy to dlatego, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem – bezpieczeństwo mienia, zdrowie, a także życie Polaków, są naszym najwyższym priorytetem” – dodał Morawiecki.

Podkreślił też, że polscy strażacy na całym świecie wzbudzają podziw swoją odwagą, profesjonalizmem i gotowością do niesienia pomocy. „Dzisiaj polscy strażacy w tej strasznej tragedii w Turcji i Syrii ratowali ludzi, wyciągając ich z gruzów i prowadzili bardzo odważne akcje ratunkowe” – powiedział.

Podczas wizyty w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej Otwock – Jabłonna premier stwierdził też, że remiza jest centrum lokalnego życia społecznego. „Dla niektórych jeszcze niedawno remiza była miejscem niegodnym, aby tam odbywało się głosowanie. A ja wiem doskonale, że we wszystkich polskich gminach, we wszystkich miejscach, gdzie remizy się znajdują są one ośrodkiem, który przyciąga innych, który uczy odpowiedzialności za drugiego człowieka” – powiedział Morawiecki.

W podobnym duchu wypowiadał się także senator Grzegorz Bierecki, który przekonuje, że każdy dodatkowy wóz strażacki to zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców. Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku straż pożarna w Białej Podlaskiej i Sitniku wzbogaciła się o kolejne nowe wozy.

– W 2023 roku w ramach Ogólnopolskiego Programu Finansowania Służb Ratowniczych rząd dofinansuje zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych dla 668 jednostek OSP za kwotę 305,5 miliona złotych. 62 z nich mają trafić do naszego województwa – zapewnia Grzegorz Bierecki.