Doigrali się! Prezydent Litwiniuk i jego kumpel Chilewicz wytłumaczą się w prokuraturze!

Bialska prokuratura rejonowa wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez Michała Litwiniuka i prezesa ZGL Wojciecha Chilewicza. Zdaniem śledczych koledzy z Platformy Obywatelskiej mogli działać na szkodę mieszkańców, nie wykonując uchwały Rady Miasta w sprawie czynszów.

O wszczęciu śledztwa poinformowała na swoim profilu facebookowym Biała Samorządowa. „Z przykrością informujemy, że do Rady Miasta Biała Podlaska wpłynęło ZAWIADOMIENIE O WSZCZĘCIU ŚLEDZTWA, w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych, w osobach Prezydenta Miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka i Prezesa Zakładu Gospodarki Lokalowej Sp. z o.o. Wojciecha Chilewicza czym wyżej wymienieni funkcjonariusze mogli działać na szkodę interesu publicznego” – czytamy w poście, do którego zostało dołączone pismo z prokuratury.
Brak dostępnego opisu zdjęcia.
Przypomnijmy. Prezydent z Platformy Obywatelskiej i jego pomocnik z czasu kampanii wyborczej a dziś prezes ZGL Wojciech Chilewicz wprowadzili w 2021 roku drakońskie podwyżki czynszów za mieszkania komunalne. Wywołało to oburzenie bialczan. Protestowali politycy Prawa i Sprawiedliwości, przeciwko działaniom władz miasta występowali też radni skupieni wokół Bogusława Broniewicza. W obronie mieszkańców, od których żądano wielkich kwot za korzystanie z mieszkań znajdujących się często w fatalnym stanie walczył poseł Dariusz Stefaniuk. Sprawą zainteresowały się ogólnopolskie media, m.in. Polsat.

– O tę konferencję poprosili mnie mieszkańcy, którzy są lokatorami Zakładu Gospodarki Lokalowej, po drastycznych podwyżkach czynszów, które zafundował im pan Chilewicz wspólnie z prezydentem miasta. Mieszkańcy zwrócili się do mnie, ale wiem też, że do innych parlamentarzystów, z prośbą żebyśmy zareagowali na to, że czynsze w bialskich mieszkaniach komunalnych wzrosły o 100 a w niektórych mieszkaniach nawet o 200 procent – zaczął Dariusz Stefaniuk i dodał, że zwrócił się do szefa miejskiej spółki o odpowiedź na szereg pytań, które dręczą mieszkańców dotkniętych przez podwyżki.

W 2022 roku Rada Miasta przyjęła uchwałę na nowo określającą wysokość czynszów. ZGL nie chciał się jednak do niej zastosować, twierdząc, że to nie rada ustala czynsze, tylko on. W związku z tym część mieszkańców płaciła czynsz w wysokości podanej w książeczkach czynszowych, a część przeliczała opłaty samodzielnie, według uchwały.

– Pan Chilewicz swoim rozporządzeniem zmienia akt wyższego rzędu, jakim jest uchwała. To niedopuszczalne – mówił przewodniczący Rady Miasta Biała Podlaska Bogusław Broniewicz.

Teraz sprawą zajmie się prokuratura. Według prawa, „funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3” zaś jeśli zrobi to w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, może spędzić w więzieniu nawet 10 lat.

Źródło: FB/@bialasamorzadowa Autor: red.
Fot. red.