Myśliwi i leśnicy z całego regionu spotkali się w Rokitnie. Nasze gospodynie dokonały kulinarnych cudów

„Smaki dziczyzny – jeleń w różnych odsłonach” – to temat przewodni konkursu kulinarnego, który odbył się w Rokitnie. Organizatorami wydarzenia byli  Gmina Rokitno, Gminna Instytucja Kultury Rokitno, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Biała Podlaska oraz Polski Związek Łowiecki, a honorowy patronem nad nim objęło Ministerstwo Sprawiedliwości. Członkinie kół gospodyń wiejskich mierzyły się w zawodach o najsmaczniejsze potrawy z dziczyzny, których posmakować mogli zaproszeni goście.

Wśród honorowych gości zaproszonych przez gospodarza – wójta gminy Rokitno Jacka Szewczuka i GIK Rokitno, obecni byli m.in. senator RP Grzegorz Bierecki wraz z małżonką oraz poseł Dariusz Stefaniuk. Na początku wydarzenia poseł podziękował gospodyniom za ich fantazję kulinarną i trud, jaki włożyły w przygotowanie potraw.

– Koła Gospodyń Wiejskich to sól naszej ziemi. Cieszę się, że nieprzerwanie od laty pielęgnują nasze lokalne tradycje i dbają o region – przyznał poseł

Z kolei senator Grzegorz Bierecki przypomniał, że wielkie zaangażowanie naszych gospodyń w końcu przekłada się na realne wsparcie dla ich działalności.

– Dzięki działaniom rządu Zjednoczonej Prawicy i ustawie, którą przyjęliśmy w 2018 roku, KGW w końcu mogą liczyć na wsparcie, na jakie zasługiwały od dawna. Tylko w ubiegłym roku panie z naszego regionu otrzymały dofinansowanie na swoją działalność w wysokości prawie 4 milionów złotych. To 2,1 mln. dla powiatu bialskiego, 917 tys. dla powiatu parczewskiego i 754 tys. dla powiatu radzyńskiego. Dzięki tym środkom nasze przedsiębiorcze gospodynie mogą pracować dla naszej kultury i tradycji jeszcze efektywniej, co niezmiernie mnie cieszy.

Senator przypomniał, że Ostatnie lata pokazały, że nowa ustawa o działalności kół gospodyń wiejskich pozwoliła nie tylko na powstanie nowych kół, ale także na wzmocnienie kół, które niejednokrotnie działają od kilkudziesięciu, nawet ponad 100 lat.

Wszystkie uczestniczące koła zajęły ex aequo pierwsze miejsce i zostały wyróżnione nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Lasy Państwowe.

Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet i w podzięce za pysze posiłki nasi parlamentarzyści wręczyli gospodyniom tulipany.