Minister w rządzie Tuska i Kopacz zatrzymany przez CBA. Przez lata był związany z naszym województwem

Funkcjonariusze CBA zatrzymali w poniedziałek byłego ministra skarbu państwa Włodzimierza K. – poinformował sekretarz stanu w KPRM Stanisław Żaryn. Obecnie K. jest sekretarzem m.st. Warszawy. Jest podejrzany w śledztwie, w ramach którego zarzuty usłyszał m.in. b. wiceminister skarbu Rafał Baniak.

Jak przekazał na Twitterze Stanisław Żaryn, sprawa dotyczy działań korupcyjnych. Włodzimierz K. usłyszy zarzuty w prokuraturze. Jednocześnie funkcjonariusze przeszukali siedem związanych z nim nieruchomości, zlokalizowanych na terenie trzech województw.

Rafał Baniak oraz dwaj przedsiębiorcy, których zatrzymano w tym samym śledztwie, są podejrzani o załatwianie wartych 600 mln zł kontraktów ze stołecznym MPO.

Przypomnijmy, że na początku lutego CBA poinformowała o zatrzymaniu 12 osób na Mazowszu i Śląsku i woj. łódzkim, związanych z wręczaniem korzyści majątkowych i powoływaniem się na wpływy. Wśród zatrzymanych Prezes Zarządu Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.

Z ustaleń śledczych wynika, że łączna kwota przekazanych korzyści majątkowych wyniosła około 5 mln zł. Pieniądze służyły manipulacjom przy wyborze firm świadczących usługi wywozu, zagospodarowania i przetwarzania odpadów.  Sprawa dotyczy także prania brudnych pieniędzy. Uzyskane korzyści majątkowe pochodzące z nielegalnego procederu zostały spożytkowywane.

<strong>Zatrzymania podejrzanych</strong>

W styczniu br. funkcjonariusze Delegatury CBA we Wrocławiu wspólnie z funkcjonariuszami Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego przeprowadzili działania na terenie województwa śląskiego, mazowieckiego i łódzkiego. Wówczas zatrzymano osiem osób.

Z początkiem lutego br. funkcjonariusze CBA zatrzymali na Mazowszu i Śląsku kolejne cztery osoby. Wśród zatrzymanych są Prezes Zarządu Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej oraz trzej przedsiębiorcy. Funkcjonariusze CBA przeszukali kilkanaście lokalizacji  na terenie całego kraju, w tym w Urzędzie m.st. Warszawy oraz Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania Miasta Warszawy. Trzy osoby decyzją sądu zostały tymczasowo aresztowane. Wobec czwartego zatrzymanego zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

<strong>Prokuratorskie zarzuty</strong>

Zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, udzielania i przyjmowania korzyści majątkowych przy powoływaniu się na wpływy w instytucji samorządowej oraz wystawiania i posłużenia się fikcyjnymi fakturami VAT, czyli o przestępstwo tzw. zbrodni VAT-owskiej.

Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są dalsze zatrzymania.