Nowe korony Królowej Podlasia już w Kodniu. Wielki dar rodziny Biereckich

Ojcowie oblaci z kodeńskiego sanktuarium Matki Bożej Królowej Podlasia – Matki Jedności poinformowali, że nowe korony, które ozdobią obraz Kodeńskiej Pani podczas uroczystości 15 sierpnia 2023 roku, już zostały przekazane świątyni. Dokonali tego najwięksi darczyńcy Marzena i Grzegorz Bierecki podczas niedzielnej eucharystii.

Przypomnijmy, że oficjalne przyozdobienie obrazu nowymi koronami nastąpi 15 sierpnia, kiedy to będziemy świętować 300 rocznicę pierwszej papieskiej koronacji Obrazu Kodeńskiej Matki Jedności i Królowej Podlasia. W uroczystościach będzie uczestniczył legat papieski. Przygotowania do tego szczególnego dnia trwają od kilku miesięcy, a kluczowym elementem uroczystości ma być właśnie umieszczenie na świętym obrazie nowych koron. 3 sierpnia 2022 roku, podczas audiencji generalnej w auli Pawła VI Ojciec Święty Franciszek pobłogosławił przygotowane korony. 6 lutego, korony dotarły do Kodnia. Są one darem serca oraz symbolem duchowych ofiar wielu pielgrzymów i parafian, którzy przekazywali fundusze i składali swoje wota wdzięczności. Wśród nich są państwo Marzena i Grzegorz Biereccy, którzy swój bardzo duży wkład w przygotowanie koron dedykują Matce Bożej jako wdzięczność za uratowanie życia z ciężkiej choroby oraz dar zdrowia p. Marzeny. Podczas sumy o godz. 12.00 państwo Biereccy w imieniu swoim oraz pozostałych ofiarodawców przekazali korony kustoszowi sanktuarium, o. Krzysztofowi Borodziejowi.

Korony powstały w pracowni mistrza złotniczego Mariusza Drapikowskiego, który w rozmowie z naszym portalem przyznał, że wykonana przez niego praca jest szczególna, bowiem w koronie Maryi znajduje się w niej kamień z Groty Narodzenia Jezusa, zaś w koronie jej Syna jest kamień z Grobu Pańskiego

– Kodeń jest dla mnie i mojej rodziny miejscem wyjątkowym. Powierzamy Kodeńskiej Pani nasze troski i dzielimy się z nią naszymi radościami. To są skromne dowody mojego oddania i wdzięczności. Bo tak naprawdę przecież nigdy nie znajdę możliwości, by odwdzięczyć się Matce Bożej i wspaniałym kodeńskim zakonnikom za ten bezmiar dobra, które moja rodzina tutaj otrzymała – mówi nam senator Grzegorz Bierecki, współfundator koron.

Do kwestii ofiary odniósł się też opiekun kodeńskiego sanktuarium Ojciec Krzysztof Borodziej OMI w rozmowie z tygodnikiem „Sieci”:

– Senator robił to w szczególnej intencji, której jednak nie będę wyjawiał, bo to intymna sprawa i nie wiem, czy życzyłby on sobie abym się nią publicznie dzielił. Grzegorz przyjechał tu jako pielgrzym, człowiek, a nie polityk. Zaoferował pomoc, nie pierwszy zresztą raz – wyjaśnia ojciec Borodziej.

Więcej na temat intencji mówi nam dedykacja, którą możemy przeczytać na specjalnej tablicy przypiętej w tylnej części dzieł:

„Miej w opiece naród cały
Z wdzięcznością
za każdy dzień życia
Marzena i Grzegorz Biereccy
Kodeń 2023” – czytamy.

Do czasu oficjalnego przyozdobienia korony będą przechowywane w specjalnym  w sakrarium.

Uroczysta ponowna koronacja obrazu Kodeńskiej Pani ma nastąpić 15 sierpnia 2023 roku podczas uroczystości odpustowych, w 300 rocznicę pierwszej koronacji. Impreza ma być jednym z największych wydarzeń sakralno-kulturalnych w regionie. Dwudniowym  uroczystościom odpustowym mają towarzyszyć liczne wydarzenia okolicznościowe przypominające o tym, co miało miejsce 300 lat, a zakończyć ma je koncert, patronat nad którym ma objąć Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda.