Nowe mieszkania i domy dla mieszkańców Południowego Podlasia

Już jutro Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosi przyznanie dofinansowania dla kolejnej grupy samorządów, spółek miejskich na budowę mieszkań. 15 marca Krajowy Zasób Nieruchomości wyraził zgodę na utworzenie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Południowe Podlasie. Spółka ma wybudować mieszkania i domy jednorodzinne dla mieszkańców naszego regionu.

Jak mówi w rozmowie z naszym portalem Dariusz Litwiniuk, dyrektor bialskiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, nowy SIM będzie zrzeszał samorządy z wszystkich trzech powiatów naszego regionu.

Przypomnijmy, że 14 listopada 2022 roku  w Białej Podlaskiej odbyła się konferencja prasowa poświęcona planom powołania kolejnej na lubelszczyźnie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Podczas spotkania Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiusz Urban oraz przedstawiciele 15 gmin z regionu podpisali akt erekcyjny potwierdzający wolę utworzenia spółki. W konferencji udział wzięli również Senator Grzegorz Bierecki, Poseł Dariusz Stefaniuk oraz dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Dariusz Litwiniuk.

Zgodnie z założeniami, chęć przystąpienia do nowego SIM-u wyraziło 10 gmin z powiatu bialskiego (Janów Podlaski, Kodeń, Konstantynów, Łomazy, Piszczac, Rokitno, Rossosz, Sławatycze, Sosnówka, Tuczna), 4 gminy z powiatu radzyńskiego (Borki, Komarówka Podlaska, Radzyń Podlaski – gmina miejska, Radzyń Podlaski – gmina wiejska) oraz miasto Parczew z powiatu parczewskiego w województwie lubelskim.

Jak wyjaśnia Dariusz Litwiniuk celem spółki, ma być tworzenie mieszkań  na wynajem.

Tworząc udziały przy przystąpieniu do spółki musicie podjąć odpowiednie uchwały. Wnosząc udział rzeczoznawca wyceni nieruchomość, aport wnoszony do Krajowego Zasobu Nieruchomości, który obejmuje SIM nadzorem właścicielskim. Ten proponuje wkład pieniężny bezzwrotny w kwocie 3 mln zł – przekonuje Litwiniuk.

Co to oznacza dla nas, mieszkańców?

Litwiniuk mówi wprost:

To oferta dedykowana dla wszystkich tych, którzy mają zdolność czynszową ale nie mają zdolności kredytowej. Co więcej, rząd będzie dopłacał do tego wynajmu 50 proc. a po 15 latach lokatorzy będą mogli wykupić mieszkania, które będą wynajmować.

Już dziś wiadomo, że będą to nieruchomości w bardzo atrakcyjnych gruntach i zbudowane według najwyższych standardów.

Będą to domy jednorodzinne w zabudowie szeregowej o powierzchni od 40 m2 lub mieszkania w blokach od powierzchni od 27 m2, z fotowoltaiką, pompami ciepła, a tam gdzie będzie taka możliwość z własnym ogrzewaniem gazowym. Takie SIM-y już są funkcjonują, co można sprawdzić na stronie Krajowego Zasobu Nieruchomości. ­– przekonuje Dariusz Liwtiniuk.

Z naszego punktu widzenia plan na ten SIM jest w pewien sposób rewolucyjny. Kiedy spotkaliśmy się z Panem Prezesem Urbanem z Krajowego Zasobu Nieruchomości, dowiedzieliśmy się, że SIM ma sens, jeśli wybudujemy co najmniej 1000 mieszkań. Zacząłem wówczas zastanawiać się czy rzeczywiście mamy aż takie potrzeby. Dziś wygląda na to, że będzie więcej niż 1000 mieszkań, a więc będzie to jeden z lepszych, większych SIM-ów – mówi senator Grzegorz Bierecki i dodaje – tego typu inicjatywy to szansa na to, żeby ludzie pozostawali w regionie, żeby nie uciekali do większych ośrodków. Mieszkania to coś, co jest szczególnie potrzebne. Mamy niskie bezrobocie, ludzie mają pracę ale wciąż brakuje mieszkań. SIM Południowe Podlasie to zmieni – zapewnia Bierecki.