Senatorowie PiS w obronie św. Jana Pawła II

Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli  w Senacie projekt uchwały w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II – poinformował wicemarszałek Izby Wyższej Marek Pęk Zaapelował jednocześnie do większości senackiej o jego poparcie.

– Uchwała jest bardzo podobna w treści do uchwały przyjętej przez Sejm. W uchwale sprzeciwiamy się tej obrzydliwej nagonce, jaka w ostatnich tygodniach została rozkręcona przeciwko świętemu Janowi Pawłowi II. Podkreślamy też jego wielkie zasługi zarówno dla Kościoła jak i dla Polski – powiedział Pęk.-Oczekujemy, że znajdzie się po stronie większości senackiej paru przyzwoitych senatorów. Szczególnie apeluję do ludzi wywodzących się z Solidarności, którzy bardzo wiele Janowi Pawłowi II również w swojej działalności publicznej, politycznej, zawdzięczają. Trudno sobie wyobrazić zwycięstwo Solidarności bez udziału Jana Pawła II – zaznaczył senator PiS.Pytany o zapowiedź PSL, że ich senatorowie również złożą projekt uchwały ws. Jana Pawła II, wicemarszałek Pęk wyraził nadzieję, że te dwa konkurencyjne projekty ostatecznie zamienią się w jeden, który uzyska jak najszersze poparcie.- Nie ma naszej zgody na atakowanie i zniesławianie św. Jana Pawła II. Ostatnie publikacje wiadomych mediów, bazujące na manipulacjach, materiałach sfabrykowanych przez bezpiekę mają jeden cel, atak na Kościół i na autorytet wielkiego papieża Polaka. Kłamliwie występując przeciw niemu, próbuje się tworzyć grunt, pod nowe niebezpieczne ideologie – powiedział w rozmowie z naszym portalem senator Grzegorz Bierecki.

Przypomnijmy, że 6 marca TVN 24 wyemitowało reportaż „Franciszkańska 3” poświęcony kwestii tego, co ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży (lata 1964-1978). Opisane zostały w nim przypadki trzech księży: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego. W reportażu pojawiły się wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki „Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II”.

9 marca Sejm przyjął uchwałę ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Uchwała głosi m.in., że „medialna, haniebna nagonka” jest próbą „skompromitowania Jana Pawła II materiałami, których nie odważyli się wykorzystać nawet komuniści”.