Rząd Prawa i Sprawiedliwości ochronił Polaków przed kryzysem energetycznym

Nadejście wiosny to dobry moment na podsumowanie sezonu zimowego. Pakiet rozwiązań, który wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości, umożliwił wszystkim Polakom bezpiecznie przejść przez ten okres. 2000 zł rocznie – tyle zaoszczędzi przeciętna polska rodzina dzięki Rządowej Tarczy Solidarnościowej. Dzięki konkretnym działaniom w mniejszym stopniu odczuwamy skutki wojny i kryzysu energetycznego. Rząd premiera Mateusza Morawieckiego wprowadził tarcze ochronne oraz dodatki do zakupu opału, obniżył wysokie ceny energii i zapewnił dostępność węgla.

Pomoc rządu objęła każdego

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości chroni Polaków i wspiera ich w czasie kryzysów. Nie pozostawiamy ludzi samych sobie. Skuteczność i wiarygodność to nasza marka – słyszymy z ust polityków partii rządzącej.

Senator Grzegorz Bierecki w rozmowie z naszym portalem przypomina szczegóły tej pomocy.  – Pomoc rządowa w okresie zimowym objęła każdego – chociażby poprzez 0% VAT na żywność, obniżoną akcyzę na paliwa, dodatki osłonowe czy mrożenie cen gazu i prądu. Nie zapomnieliśmy o instytucjach takich jak: szkoły, żłobki, instytucje kultury czy szpitale. Placówki skorzystały m.in. z zamrożonych cen za energię czy dodatków dla podmiotów wrażliwych. Zaoferowaliśmy też wsparcie przedsiębiorcom, którzy skorzystali z obniżonych cen energii w ramach Rządowej Tarczy Solidarnościowej – ograniczenie podwyżki cen wyniosło nawet 70 proc. – wylicza Bierecki.

Bezpiecznie przeszliśmy przez sezon grzewczy

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego postawił bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju jako priorytet. Rosja chciała, aby w naszych domach było zimno i żeby europejskie rządy ugięły się pod szantażem energetycznym. Rząd PiS pokrzyżował plany Kremla.
W polskich domach było ciepło – rząd zapewnił to między innymi dzięki dodatkom, które zaoferował Polakom w ramach Rządowej Tarczy Energetycznej:
• dodatek osłonowy – do 1473 zł dla najbardziej potrzebujących;
• dodatek węglowy – 3000 zł na zakup węgla, który miał obniżoną cenę;
• dodatek do paliw – do 3000 zł na zakup paliw grzewczych innych niż węgiel;
• dodatek elektryczny – do 1500 zł na ogrzewanie domu energią elektryczną;
• ciepło z rekompensatą – ograniczenie ceny ciepła systemowego dla odbiorców, dzięki rekompensatom dla wytwórców;
• ograniczenie wzrostu cen ciepła do maksymalnie 40%;
• zamrożenie cen gazu na poziomie 200 zł za MWh i zwrot VATu dla odbiorców o najniższych dochodach.

Polska ma zapewnione dostawy węgla i gazu
– Dzięki rządowemu systemowi dystrybucji węgla i dopłatom, Polacy mogli zaopatrzyć się w węgiel po niższej cenie. Samorządy mogły kupić węgiel znacznie poniżej ceny rynkowej u importerów – do 1500 zł za tonę. To pozwoliło na lepszy dostęp do surowca i niższe ceny dla obywateli. – wylicza aktywnie zaangażowany w sprowadzanie węgla do naszych gmin poseł PiS Dariusz Stefaniuk

Przypomnijmy, że nasz kraj jest też zabezpieczony, jeśli chodzi o gaz, dzięki budowie gazociągu Baltic Pipe i gazoportu w Świnoujściu, które były autorskim pomysłem Lecha Kaczyńskiego.

Rządowa Tarcza Solidarnościowa

2000 zł rocznie – tyle zaoszczędzi przeciętna polska rodzina dzięki Rządowej Tarczy Solidarnościowej!
Rząd hamował  wzrost cen dzięki:
• gwarancji stałej ceny prądu:
 do 2 MWh rocznie dla gospodarstw domowych,
 do 2,6 MWh rocznie dla osób z niepełnosprawnościami,
 do 3 MWh rocznie dla rodzin wielodzietnych (z Kartą Dużej Rodziny) i gospodarstw rolnych;
• maksymalnej cenie nadwyżki na poziomie 693 zł za MWh dla gospodarstw domowych i 785 zł za MWh dla przedsiębiorstw, samorządów i podmiotów wrażliwych.
Szczegóły wprowadzonych przez rząd rozwiązań znajdziesz na stronie Chronimy Rodziny.