Jak skutecznie ochronić się przed kradzieżą auta?

W ciągu ostatnich dwóch dekad liczba samochodów skradzionych w Polsce znacząco spadła. Złodzieje jednak nie próżnują – w zeszłym roku ukradli ponad 7 tys. aut. Stosują przy tym coraz bardziej zaawansowane metody, na szczęście kierowcy nie zawsze są wobec nich bezradni. Ochronę pojazdu można znacząco poprawić w kilku krokach; część z nich jest prosta do wykonania i nie wymaga dużych środków.

Zniechęcić złodzieja

Większość przestępców jest świadoma ryzyka, które towarzyszy kradzieży. Im mniej potencjalnych świadków przestępstwa oraz im łatwiejszy dostęp do samochodu, tym większa zachęta dla złodzieja. Warto o tym pamiętać, szukając miejsca do parkowania. Zamknięty garaż, strzeżony parking lub ogrodzone podwórko nie zapewnią 100-procentowej ochrony, ale znacznie utrudnią złodziejowi zadanie. Jeżeli nie mamy do dyspozycji takiego miejsca, warto wybierać parkingi w odsłoniętych, dobrze oświetlonych i monitorowanych okolicach.

Nie każda kradzież jest skrupulatnie zaplanowana i przygotowana. Czasami złodzieje działają spontanicznie, korzystając z przysłowiowej okazji. Należy więc zawsze dobrze pilnować kluczyków i dokumentów. Sprawa jest pozornie oczywista, przez co często działamy automatycznie: po wyjęciu ze stacyjki kluczyki odruchowo pakujemy do kieszeni, saszetki czy torebki. W chwili roztargnienia ta rutyna może nas zawieść, a kluczyki zostaną w niepowołanym miejscu: na restauracyjnym stoliku czy w kurtce oddanej do szatni. Warto więc za każdym razem zachować w tej kwestii czujność. Po opuszczeniu pojazdu dobrze też zawsze upewnić się, czy zamknęliśmy auto na zamek oraz czy wszystkie szyby zostały domknięte.

Dodatkowe zabezpieczenia

W walce z przestępcami z pomocą przychodzą kierowcom również specjalne urządzenia i mechanizmy. Niektóre, jak autoalarm, immobilizer czy automatyczny zamek centralny, są standardowym elementem wyposażenia współczesnych samochodów. Warto jednak systematycznie sprawdzać, czy są sprawne.

Oprócz tego możemy zakupić dodatkowy sprzęt. Kierowcy o dłuższym stażu zapewne pamiętają bardzo popularne niegdyś blokady na kierownicę. Podobną, fizyczną blokadę możemy też założyć na pedały lub skrzynię biegów. Każde takie zabezpieczenie wymaga od kierowcy dodatkowego wysiłku przy zakładaniu i zdejmowaniu, ale jednocześnie utrudnia zadanie złodziejowi. Kradzież wymaga wówczas więcej czasu, wysiłku i działań mogących zwrócić uwagę osób postronnych. Widoczne blokady są też sygnałem, że właściciel dba o bezpieczeństwo i może stosować również ukryte, bardziej zaawansowane metody.

Należą do nich przede wszystkim nadajniki, które wysyłają sygnał pozwalający zlokalizować pojazd. W wersji rozbudowanej o odpowiednie czujniki taki nadajnik wyśle kierowcy ostrzeżenie na przykład w sytuacji, kiedy samochód będzie wciągany na lawetę. Tego typu urządzenia działają albo w technologii GPS/GSM, albo w paśmie fal radiowych. Te pierwsze są tańsze, ale łatwiej zablokować ich sygnał urządzeniem zagłuszającym lub poprzez ukrycie samochodu w podziemnym garażu czy stalowym kontenerze. Nadajniki radiowe zapewniają większy poziom bezpieczeństwa, choć wiążą się ze sporo większym wydatkiem.

Spokojny kierowca po szkodzie

Nawet najnowocześniejsze i najdroższe zabezpieczenia nie dają stuprocentowej gwarancji, że samochód nie zostanie skradziony lub że uda się go odzyskać. Można jednak otrzymać gwarancję rekompensaty w przypadku kradzieży. Pewność tę daje odpowiednie ubezpieczenie autocasco, czyli popularne AC. W Pakiecie AUTO od Wienera można w prosty sposób rozszerzyć polisę OC, tak by zabezpieczała majątek właściciela pojazdu w przypadku kradzieży. To jednak niejedyna korzyść z posiadania ubezpieczenia AC.

Ubezpieczenie autocasco zapewnia zwrot kosztów naprawy pojazdu w przypadku kolizji lub wypadku. AC w Pakiecie AUTO gwarantuje też pomoc w razie awarii samochodu w trasie, na przykład uszkodzenia akumulatora. Ochrona obowiązuje nie tylko w Polsce, lecz także na terenie całej Europy. Ponadto do każdej polisy OC i AC od Wienera właściciele otrzymują podstawowy pakiet assistance (można go rozszerzyć). Ochrona jest dostępna dla pojazdów w wieku do 20 lat, a przy kontynuacji polisy – również dla starszych.

Wystarczą więc podstawowa ostrożność i kompleksowe ubezpieczenie, by cieszyć się z posiadania samochodu bez zbędnych zmartwień.

Autor: artykuł sponsorowany/SALTUS Ubezpieczenia
Fot. Pixabay