Ukazała się wyjątkowa książka: „Radzyń Podlaski. Niezwykłe zwykłe zdjęcia”

Prezentacja wyjątkowego wydawnictwa – książki „Radzyń Podlaski. Niezwykłe zwykłe zdjęcia” odbyła się 31 marca podczas obchodów 555. rocznicy uzyska przez Radzyń praw miejskich.

Publikację – jej zawartość i okoliczności powstania – przedstawił dyrektor ROK Robert Mazurek, inicjator i wydawca książki. – Pomysł jej wydania zrodził się ponad 5 lat temu, chcieliśmy to zrobić na 550-lecie Radzynia. Wówczas nie było to możliwe. Pracowaliśmy na książką 5 lat – informował Robert Mazurek. Od 26 października 2019 roku na portalu Kocham Radzyń Podlaski publikowane były codziennie fotografie przedstawiające dawny Radzyń. W tym czasie w sumie ok. 100 podmiotów: instytucji, firm i osób prywatnych udostępniło zdjęcia ze swoich archiwów. Autorami publikacji są zatem mieszkańcy naszego miasta oraz instytucje i firmy funkcjonujące na jego terenie. – To właśnie oni, udostępniając swoje archiwa, pozwolili stworzyć – jak do tej pory – największy zbiór archiwalnych zdjęć przywołujących dla wielu z nas znajome, ale jednak już nieistniejące oblicze miasta. Dzięki książce „Radzyń Podlaski. Niezwykłe zwykłe zdjęcia” przypomnimy je sobie, udając się na sentymentalny spacer radzyńskimi ulicami. Z pożółkłych niekiedy fotografii spoglądają na nas dawni mieszkańcy, będziemy też świadkami historycznych wydarzeń – mówił Robert Mazurek.

W publikacji, która ma 946 stron, znajduje się 1 668 archiwalnych zdjęć. Książka została wydrukowana w limitowanym nakładzie 555 egzemplarzy. Znajdziemy tam fotografie wszystkich ulic. Dodatkowo każda opatrzona została krótkim opisem, aktualną fotografią oraz co najmniej jednym filmem – dostęp do nich uzyskamy, wpisując w przeglądarce podany adres strony internetowej bądź przez zeskanowanie umieszczonego obok kodu QR. Filmów jest 125, trwają w sumie ponad 13 godzin, tworzy je ponad 10 tys. zdjęć.

– Oglądanie filmów umili nam „Victory Suita” autorstwa utalentowanego radzynianina, Michała Musiatowicza – dodaje Mazurek. Obróbki cyfrowej wszystkich zdjęć znajdujących się w książce dokonał Tomasz Młynarczyk, złożył ją Karol Niewęgłowski a korekty dokonał Jerzy Chromik.

W ramach podziękowań tym, którzy pracowali nad wydaniem książki oraz instytucjom, firmom i indywidualnym osobom, które udostępniły swoje zdjęcia do publikacji – wręczone zostały dyplomy i egzemplarze książki.

Publikacja jest do nabycia w Radzyńskim Ośrodku Kultury.

 

Źródło: Radzyński Ośrodek Kultury Autor: Anna Wasak