Normalność na linii Polska-Izrael. Senator Bierecki: „To skutek dobrej, prowadzonej na zasadzie równości i wzajemnego szacunku polityki zagranicznej rządu PiS”

– Nie możemy wyobrazić sobie dzisiejszej żydowskiej obecności bez historii Polski – powiedział ambasador Izraela Yacov Livne podczas bardzo ważnej konferencji, odbywającej się dzisiaj w Senacie. Uczestniczy w niej także lider delegacji ECR w Zgromadzeniu Parlamentarnym OBWE senator Grzegorz Bierecki.

– Udział w tym wydarzeniu związany jest z moim zaangażowaniem w dyplomację parlamentarną jako przedstawiciel Senatu w Zgromadzeniu Parlamentarnym OBWE – powiedział nam senator Bierecki, który, przypomnijmy, przewodniczy delegacji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w ZP OBWE. – Jestem rad, że stosunki polsko-izraelskie normalizują się. To skutek dobrej, odpowiedzialnej i prowadzonej na zasadzie równości i wzajemnego szacunku polityki zagranicznej rządu Prawa i Sprawiedliwości – podkreślił senator Bierecki.

Przypomnijmy, że niedawno udało się wynegocjować porozumienie dotyczące zorganizowanych wizyt młodzieży izraelskiej w Polsce. Teraz zbrojna ochrona może im towarzyszyć tylko za zgodą strony polskiej, młodzi Izraelczycy w programie każdej wizyty mają spotkania z polskimi rówieśnikami a uczestnicy wycieczek, poza miejscami związanymi z Holocaustem, zwiedzają także obiekty ważne dla polskiej historii i kultury. Jednym z celów, jakie przyświecał Polsce, jest uzmysłowienie młodym ludziom, że Polacy heroicznie ratowali Żydów w czasie II wojny światowej a państwem odpowiedzialnym za Zagładę są Niemcy.

Partnerskie relacje z Izraelem i generalnie budowanie sojuszy na arenie miedzynarodowej jest niezwykle ważne szczególnie teraz, gdy trwa wojna na Ukrainie. Nie do pominięcia jest też kwestia polskich starań o uzyskanie reparacji od Niemiec. Dlatego, jak podkreśla senator Grzegorz Bierecki, muszą cieszyć tego typu incjatywy czy też fakt, że w ubiegłym miesiącu Kneset utworzył izraelsko-polską grupę parlamentarną.

– Po latach przerwy przywrócone zostały normalne relacje parlamentarne. Specjalne orędzie do uczestników konferencji skierował przewodniczący Knesetu – mówi nam senator PiS.

Konferencja „Polska i Izrael – wspólne korzenie i wartości” odbywa się w związku z 75. rocznicą niepodległości Państwa Izrael.

 

Źródło: podlaski.info Autor: red.
Fot. red.