Św. Jan Paweł II patronem Międzyrzeca Podlaskiego. Senator Bierecki: „Międzyrzec daje dobry przykład innym miastom”

To już oficjalne – św. Jan Paweł II został ogłoszony patronem Międzyrzeca Podlaskiego. Dzisiejsze piękne uroczystości były żywym świadectwem wiary i przywiązania do postaci największego Polaka w historii. Akt zawierzenia mieszkańców wstawiennictwu świętego patrona odczytano na placu imienia świętego papieża.

Uroczystości rozpoczęły się od sesji rady miasta, na której specjalnymi gośćmi byli biskupi Kazimierz Gurda i Grzegorz Sokołowski. Podjęto podczas niej uchwałę ustanawiającą 18 maja, a więc datę narodzin Karola Wojtyły, jako coroczny dzień obchodów patrona miasta. Podczas sesji senator Grzegorz Bierecki przekazał radzie miasta złoty medal, wybity na stulecie urodzin św. Jana Pawła II.

– To forma podziękowania za uchwałę i za to, że Międzyrzec Podlaski daje dobry przykład innym miastom – mówił parlamentarzysta.

Mszę świętą z okazji ustanowienia św. Jana Pawła II opiekunem Międzyrzeca Podlaskiego celebrowali biskupi siedleccy i proboszczowie międzyrzeccy pod przewodnictwem ks. bp. Kazimierza Gurdy. Następnie wierni, w towarzystwie m.in. Orkiestry Wojskowej z Siedlec, przeszli na plac św. Jana Pawła II. Tam akt zawierzenia miasta odczytał poseł Dariusz Stefaniuk. Uroczystości zwieńczył koncert „Śpiewnik papieski” a także Apel Jasnogórski.

– To realizacja woli mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego, która została zgłoszona w 2022 roku – mówił o decyzji władz miasta zastępca burmistrza Paweł Łysańczuk. – Trzeba jasno powiedzieć, że obecność Jana Pawła II w Międzyrzecu nie powstała w tym roku. Dużo wcześniej mieliśmy już plac i pomnik Jana Pawła II. Ale trzeba też pamiętać, że jeszcze za życia papieża mieliśmy szkołę jego imienia. Postać św. Jana Pawła II funkcjonuje w naszej przestrzeni i towarzyszy mieszkańcom miasta już bardzo, bardzo długo.

Źródło: podlaski.info/Radio Lublin Autor: red.
Fot. podlaski.info