Dobra wiadomość dla hodowców. Telus: „Będą dopłaty do prosiąt”

– To rolnicy są najważniejsi. My im służymy, dla nich pracujemy – powiedział minister Robert Telus podczas uroczystości otwarcia Krajowych Dni Pola w Sielinku. Padły też ważne zapowiedzi dotyczące konkretnego wsparcia dla rolników.

– Kolejną ustawą, rozporządzeniem które już jest w przygotowaniu, to jest program „Locha plus”, w którym dopłacamy do lochy, do naszych polskich prosiąt – powiedział podczas uroczystości  Robert Telus. Dodał, że szczegóły tego rozwiązania zostaną przedstawione w ciągu najbliższych dni. Przypomnijmy, że program ten funkcjonował już w ubiegłym roku. Dopłata wynosiła tysiąc złotych za 10 urodzonych prosiąt, jeden rolnik mógł dostać w ten sposób maksymalnie 500 tysięcy złotych.

Minister zwrócił uwagę, że znajdujemy się w bardzo trudnej sytuacji wojny militarnej za naszą granicą i wojny gospodarczej w Europie i na świecie. Przypomniał, że w tym trudnym czasie rząd jest razem z rolnikami i udzielił im wsparcia w postaci dopłat do zbóż, do nawozów i do paliwa wysokości 10 mld złotych. – To jest obowiązek każdego odpowiedzialnego rządu – podkreślił Robert Telus.

Szef resortu rolnictwa wyraził jednocześnie obawę co do decyzji Unii Europejskiej o ewentualnym przedłużeniu zakazu wwozu podstawowych produktów rolnych z Ukrainy po 5 czerwca br.

– Albo Komisja Europejska stanie na wysokości zadania i zbuduje prawdziwe korytarze solidarnościowe, albo nie zda egzaminu – stwierdził polski minister rolnictwa. – To jest decyzja na przyszłość. Albo Unia Europejska zbuduje podstawy współpracy z Ukrainą, albo nie zda tego egzaminu – dodał Telus.

 

Źródło: MRiRW Autor: red.
Fot. MRiRW