Rolnicy chronieni przed lichwą. Senator Bierecki: „Koniec z patologią”

Sejm odrzucił poprawki do ustawy antylichwiarskiej. Wniosła je senacka większość, a więc politycy Platformy, PSL i Lewicy. Odrzucenie poprawek oznacza, że także rolnicy zostali objęci ochroną ustawy Zjednoczonej Prawicy. – Zabiegałem o to, żeby Sejm odrzucił złe regulacje. To ważne domknięcie rynku, bo lichwiarze szybko dotrzegli możliwość wykorzystywania rolników. Teraz lombardy zostały uregulowane. Koniec z patologią – mówi nam senator Grzegorz Bierecki, jeden z inicjatorów polskiej walki z lichwą.

Ustawa zakłada prowadzenie lombardów tylko w formie spółki kapitałowej lub akcyjnej, obowiązkową rejestrację w nowym systemie, nowe zasady zawierania umów pożyczek i surowe kary za naruszenie przepisów. Przypomnijmy, że senacka większość zaproponowała poprawki, które likwidowały zapisy, dzieki którym rolnicy mieli być chronieni jak konsumenci w przypadku instytucji finansowych.

Przypomnijmy, że senator Grzegorz Bierecki domagał się odrzucenie poprawek zgłoszonych przez opozycję do ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej, ponieważ jego zdaniem narażają one miliony polskich rodzin na lichwę, czemu ta ustawa ma zapobiegać.

Poprawki zaproponowane w trakcie tego posiedzenia czy te, o których dyskutowano w trakcie tego posiedzenia, powinny być w całości odrzucone – mówił podczas posiedzenia 10 maja senator Bierecki. – One mają wyłącznie charakter lobbystyczny i służą ochronie podmiotów, które oferują pożyczki nazywane pożyczkami leasingowymi, a w rzeczywistości będące, jak pan minister precyzyjnie to wyjaśnił, pożyczkami lombardowymi. Są one oferowane rolnikom, którzy nie są chronieni przepisami ograniczającymi apetyty tych firm. Nie dziwiła mnie obecność przedstawicieli banków, bo to przecież pieniądze z banków trafiają do tych firm pożyczkowych, które oferują rolnikom drogie pożyczki pod zastaw. Ja rozmawiałem z przewodniczącym komisji rolnictwa. Najczęściej takie pożyczki oferowane są rolnikom, którzy nie mają już zdolności kredytowej. Oni oddają swój majątek, sprzęt, który służy do produkcji rolnej, oddają go w zastaw, aby dostać jakąkolwiek gotówkę. A więc mamy tutaj do czynienia ze zjawiskiem, które zahacza tak naprawdę o obszar lichwy – tłumaczył parlamentarzysta z Południowego Podlasia. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Propozycja senatora Grzegorza Biereckiego to strzał w dziesiątkę dla osób planujących wziąć kredyt hipoteczny

 

 

 

Źródło: podlaski.info, prawo.pl Autor: red.
Fot. Fratria