To będzie wielki dzień w Kodniu. Kardynał Dziwisz specjalnym wysłannikiem Ojca Świętego

Ojciec Święty mianował kardynała Stanisława Dziwisza specjalnym wysłannikiem na obchody 300. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej Podlasia i Matki Jedności.

O decyzji papieża Franciszka poinformowała Archidecezja Krakowska.

Przypomnijmy, że w tym roku w kodeńskim sanktuarium obchodzimy 300-lecie koronacji ikony Matki Bożej Kodeńskiej – Królowej Podlasia i Matki Jedności. Główne obchody uroczystości odbędą się 15 sierpnia przy okazji odpustu w sanktuarium, kiedy to kodeńska Pani zostanie ukoronowana nowymi koronami, których fundatorem jest senator Grzegorz Bierecki. Do duchowej stolicy Podlasia ma przyjechać prezydent Andrzej Duda, a Papież Franciszek zapowiedział, że  ma przybyć specjalny watykański wysłannik. Dziś wiemy, że będzie nim kardynał Stanisław Dziwisz.

– W 1723 roku Kodeń stał się trzecim polskim sanktuarium, którego wizerunek Matki Bożej otrzymał papieską koronę. Pierwszym była w 1717 roku Jasna Góra, a drugim rok później znajdujące się dziś w granicach Litwy Troki. Koronacja papieska wyraża powszechność Kościoła – mówi w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim” ojciec Paweł Gomulak, koordynator z polskiej prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, do której należy kodeńskie sanktuarium. – To przede wszystkim docenienie miejsca kultu ważnego nie tylko dla danej diecezji czy kraju, ale dla całego Kościoła – podkreśla zakonnik. Tłumaczy też, że korony stanowią wotum ludzi, którzy doświadczali łask od Matki Bożej.

Także nowe korony, które otrzyma kodeńska ikona są darem wotywnym. Kodeńskiemu sanktuarium przekazał je senator Grzegorz Bierecki wraz z małżonką w podzięce za „cudowne ozdrowienie” żony naszego parlamentarzysty.

Kodeń jest dla mnie i mojej rodziny miejscem wyjątkowym. Powierzamy Kodeńskiej Pani nasze troski i dzielimy się z nią naszymi radościami. To są skromne dowody mojego oddania i wdzięczności. Bo tak naprawdę przecież nigdy nie znajdę możliwości, by odwdzięczyć się Matce Bożej i wspaniałym kodeńskim zakonnikom za ten bezmiar dobra, które moja rodzina tutaj otrzymała – mówi w rozmowie z naszym portalem senator Grzegorz Bierecki

Sakralia zostały wykonane przez jednego z najwybitniejszych polskich artystów-złotników Mariausza Drapikowskiego. Dzieła pomorskiego twórcy zdobią najważniejsze polskie i zagraniczne świątynie. W bursztynową suknię z koroną stworzoną w pracowni Drapikowskiego odziana jest m.in. Matka Boska Częstochowska. Dzieło artysty można podziwiać także w Kodniu – to ufundowana przez senatora Grzegorza Biereckiego monstrancja. Senator podarował ją kodeńskiemu sanktuarium jako wotum dziękczynne za opiekę Maryi nad jego chorą żoną.

Kodeń jest miejscem, do którego co roku przybywa kilkaset tysięcy pielgrzymów. Większość z nich pragnie uczestniczyć w odpuście, który odbywa się sierpnia. W tym roku odpust będzie miał wymiar szczególny. Jak zapowiedział ojciec Paweł Gomulak, ma w nim wziąć udział prezydent Andrzej Duda, a mszę będzie koncelebrował specjalny papieski legat.

– 13 sierpnia pan prezydent będzie uczestniczył w odsłonięciu pomnika Powstańców Styczniowych na pamiątkę zwycięskiej bitwy w Kodniu. A następnie również w prezentacji oratorium ku czci Matki Bożej Kodeńskiej w Bazylice w wykonaniu Filharmonii Lubelskiej – zapowiada ojciec Gomulak.

Przypomnijmy, że Kancelaria Prezydenta RP objęła honorowym patronatem oratorium.

 

Źródło: Archidecezja Krakowska/podlaski.info/Dziennik Wschodni Autor: red.
Fot. wikipedia, red.