Ochojska chce zburzyć mur na granicy i wpuścić emigrantów. Stefaniuk rzuca wyzwanie Tuskowi!

Europoseł PO Janina Ochojska oznajmiła, że jeśli PO wygra wybory parlamentarne zapora na granicy polsko-białoruskiej powinna zostać zlikwidowana, a emigranci, którzy próbują szturmują granice Polski z Białorusi powinni zostać wpuszczeni. Pomysłem tym oburzeni są posłowie PiS, którzy na konferencji prasowej zadali pytanie Donaldowi Tuskowi, czy popiera te plany.

Rzecznik partii Rafał Bochenek przypomniał, że „w 2021 roku Władimir Putin z Alaksandrem Łukaszenką przypuścił atak hybrydowy migrantami na naszą wschodnią granice”. „Wówczas rząd i cały obóz Zjednoczonej Prawicy podjął bardzo zdecydowane ruchy i decyzje w tym celu, aby tę granicę zabezpieczyć” – podkreślił. Jak dodał, powstała wówczas specustawa, aby wybudować zaporę pomiędzy Polską a Białorusią, aby zatrzymać hybrydową akcję, która miała zdestabilizować sytuację w Polsce i Unii Europejskiej, poprzez napływ migrantów.

Bochenek przypomniał, że lider PO Donald Tusk szydził wówczas, że zapora nie powstanie, a „zamiast wielkiego muru będzie wielki wał” i deklarował, że Koalicja Obywatelska zagłosuje przeciwko powstaniu zapory, inni posłowie PO i Lewicy apelowali o wpuszczenie migrantów, a później dopiero ich sprawdzanie, a europosłanka Janina Ochojska zadeklarowała, że zapora powinna być zlikwidowana, jeśli wybory wygrałaby opozycja.

Do sprawy odniósł się również poseł Dariusz Stefaniuk, który nie krył swojego przerażenia faktem, że opozycja planuje rozebrać mur.

– Nie ma na to naszej zgody – powiedział Stefaniuk i zaproponował aby Tusk i liderzy opozycji przyjechali na tereny przygraniczne i zapytali Polaków, jak się czuli, kiedy trwał napór migrantów ze strony Białorusi.

Stefaniuk podkreślał także, że każdy z samorządowców, bez względu na przynależność polityczną, powie, że nie ma zgody na to, aby granica polsko-białoruska została pozostawiona sama sobie, a zapora została rozebrana.

– Pytanie, które dzisiaj stawiamy, czy chciałby pan, panie Donaldzie Tusk, zburzyć mur i pozwolić zalać Polskę nielegalnymi imigrantami, to jest pytanie, które stawiają wszyscy mieszkańcy terenów przygranicznych, wójtowie, samorządowcy z pytaniem do Koalicji Obywatelskiej, co zrobicie, jak wygracie wybory – mówił poseł PiS.