Pierwsze Abramsy dla naszej Żelaznej Dywizji. Błaszczak: nasze załogi zamkną Bramę Brzeską – będą zaporą nie do przebicia

– Nasze załogi odpowiedzialne za bezpieczeństwo wschodniej Polski są już przeszkolone, przejmą czołgi Abrams, które trafią na ich wyposażenie i będą stanowiły zaporę nie do przebicia; one zamkną Bramę Brzeską – powiedział  szef MON Mariusz Błaszczak.

W porcie w Szczecinie wyładowano w środę 14 czołgów Abrams dla pierwszej z polskich kompanii przezbrajanych na te wozy. Pierwszy batalion Abramsów zasili 1. Warszawską Brygadę Pancerną, obecnie uzbrojoną w Leopardy, wchodzącą w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej. W przekazaniu pierwszej partii czołgów M1A1 Abrams żołnierzom Wojska Polskiego wziął udział minister obrony narodowej.

Nasze załogi z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej wchodzące w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej, tej żelaznej dywizji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo wschodniej Polski, już są przeszkolone. A więc zaraz przejmą te czołgi, trafią one na wyposażenie i będą stanowiły zaporę nie do przebicia. One zamkną Bramę Brzeską – wyjaśnił minister

Szef MON zaznaczył, że polskim zadaniem jest zamknięcie tej bramy, odstraszenie agresora i spowodowanie, by nie wtargnął on na ziemię polską.

Błaszczak dodał, że Polska to pierwsze państwo poza USA, które będzie miało czołgi Abrams w najnowszej wersji.

Uzbrojone w armatę 120 mm czołgi mają wypełnić lukę po przekazaniu sprzętu pancernego Ukrainie. Umowę na 116 czołgów M1A1 Abrams oraz sprzęt towarzyszący minister Błaszczak zatwierdził w styczniu br. To pierwsze z Abramsów, zamówionych przez Polskę, która wcześniej kupiła też 250 czołgów w najnowszej wersji.