Tym razem „na policjanta”. Oszuści mają swoje żniwa…

Ponad 11 tysięcy złotych straciła 89-latka oszukana metodą „na policjanta”. Oszuści są coraz bardziej bezczelni. Wraz z policją apelujemy: uważajcie na nieznajomych. 

Kobieta zgłosiła oszustwo wczoraj. Z relacji 89-latki wynikało, że została oszukana przez mężczyznę podającego się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Najpierw na jej telefon stacjonarny zadzwonił nieznajomy podający się za listonosza. Prosił by 89-latka nie wychodziła z mieszkania, gdyż chce jej dostarczyć listy polecone. Po chwili kobieta odebrała drugi telefon. Tym razem zadzwonił do niej mężczyzna, który przedstawił się jako policjant CBŚP. Zapytał czy ktoś wcześniej kontaktował się z nią w sprawie rzekomej korespondencji z banku. Dodał, że była to próba oszustwa, a pieniądze które posiada seniorka są zagrożone.

– W trakcie rozmowy wypytał pokrzywdzoną jaką kwotę gotówki przechowuje w domu, twierdząc, że trzeba ją właściwie zabezpieczyć. Kobieta miała przekazać pieniądze „funkcjonariuszowi”, który za chwilę ją odwiedzi. Niestety postąpiła zgodnie ze wskazówkami przekazując oszczędności nieznajomemu. Miał w krótkim czasie je zwrócić po zrobieniu im fotografii i spisaniu numerów banknotów. Kiedy tak się nie stało 89-latka zrozumiała, że padła ofiara oszustwa. Kobieta przekazała sprawcom ponad 11 tysięcy złotych. Ustalamy wszystkie okoliczności oraz apelujemy o rozwagę w kontaktach z nieznajomymi – informuje kom. Barbara Salczyńska-Pyrchla z policji w Białej Podlaskiej.

Policjanci przypominają, że nigdy telefonicznie nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie proszą o przekazanie informacji o miejscu gromadzenia pieniędzy, ilości kont czy wysokość zgromadzonych środków. Policja nigdy nie prosi też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie czy zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji.

– Apelujemy również do bliskich osób starszych – porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę. To najczęściej wystarczy, by nie paść ofiarą oszusta – dodaje komisarz Salczyńska-Pyrchla.

Źródło: lubelska.policja.gov.pl Autor: red.
Fot. zdjęcie ilustracyjne, lubelska.policja.gov.pl