A to numer! Litwiniuk chwali się inwestycją rozpoczętą przez Biereckiego i Stefaniuka

To się nazywa tupet. Prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk z wielkim zapałem pochwalił się dziś informacją, że udało mu się zdobyć finansowanie inwestycji budowy i etapu wschodniej obwodnicy miasta. Informacja rzeczywiście bardzo ważna i radosna, problem w tym, że o pieniądze na obwodnicę od lat zabiegali senator Grzegorz Bierecki i poseł Dariusz Stefaniuk. Stefaniuk, jeszcze jako prezydent Białej Podlaskiej przygotował odpowiedni projekt całego przedsięwzięcia.

– To jest fantastyczna, historyczna informacja. Podpisałem z Ministerstwem Infrastruktury umowę, która zapewnia nam sfinansowanie budowy I etapu wschodniej obwodnicy miasta – na przedłużeniu Al. Solidarności w kierunku południowym wiaduktem nad ul. Sidorską i torami. To efekt naszej 1,5-rocznej współpracy nad tym projektem. O tę inwestycję zabiegałem od początku swojej kadencji – przedsięwzięcie pn. Budowa wschodniej obwodnicy miasta Biała Podlaska w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 812 na nasz wniosek zostało również wprowadzone do Planu Rozwoju Sieci Dróg Wojewódzkich Województwa Lubelskiego oraz Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego do 2030 r. – poinformował w komunikacie przesłanym do mediów Michał Litwiniuk.

Cieszymy się, że w końcu udało się doprowadzić negocjacje do końca, choć jesteśmy niemal pewni, że gdyby nie zmiana władz miasta, to ten etap moglibyśmy mieć już za sobą co najmniej dwa lata temu.

Prezydent Białej Podlaskiej, wzorem swojego politycznego idola Lecha Wałęsy, którego chętnie gościł w naszym mieście najwyraźniej uważa, że wszelkie sukcesy to wyłącznie jego zasługa. Wałęsa sam obalił komunizm, a Litwiniuk sam wybuduje nam obwodnicę. Szkoda, że w tym  samochwalstwie prezydenta miasta zabrakło choć słowa podziękowania dla osób, które najwięcej zrobiły, by budowa obwodnicy wyszła poza szczere chęci.

To senator Grzegorz Bierecki i poseł Dariusz Stefaniuk przez lata lobbowali o pieniądze na obwodnicę. To dziesiątki rozmów, często bardzo trudnych, które odbywali w ministerstwie infrastruktury i obrony narodowej. To w końcu pieniądze, które na ten cel przeznaczył sam rząd Prawa i Sprawiedliwości, który ponoć „tak blokuje inwestycje w Białej Podlaskiej”. Panie prezydencie, szkoda, że Pan tego nie dostrzega.

I etap budowy:

– rozbudowa i wzmocnienie istniejącej Al. Solidarności od ronda na drodze krajowej nr 2 w kierunku południowym na odcinku około 2,2 km

– budowa nowego odcinka jezdni wraz z chodnikiem i ścieżką rowerową oraz oświetleniem energooszczędnym stanowiącej część wschodniej obwodnicy Białej Podlaskiej o długości ok. 1 km

– budowa dwóch wiaduktów: nad ul. Sidorską i nad linią kolejową E 20

– budowa jezdni dodatkowych stanowiących dojazd do przyległych posesji (o szacunkowej łącznej długości ponad 1,5 km)

– rozbudowa ul. Sidorskiej w obrębie planowanego wiaduktu.

Aktualnie Urząd Miasta przygotowuje się do zlecenia dokumentacji projektowej. Zgodnie z ustaleniami z Ministerstwem Infrastruktury wszelkich innych szczegółowych informacji będziemy udzielać w późniejszym terminie. Gotowość do rozpoczęcia procedury przetargowej na roboty budowlane szacujemy w pierwszym półroczu 2025 r., a zakończenie robót w 2027 r.