Most na nadbużance już stoi. Trasa została otwarta

Żołnierze z batalionu drogowo – mostowego z Jednostki Wojskowej Nr 3248 z Dęblina, dowodzonej przez podpułkownika Jacka Zaniewskiego ukończyli prace polegające na montażu składanego mostu tymczasowego DMS-65 w miejscowości Kuzawka. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie poinformował, że droga jest już przejezdna.

Most tymczasowy, jest najlepszym i najszybszym rozwiązaniem dla mieszkańców Włodawy, Hanny, Kuzawki, Sławatycz i innych pobliskich miejscowości oraz wszystkich tych, którzy korzystają z drogi wojewódzkiej Nr 816.  – powiedział na konferencji prasowej Członek Zarządu Województwa Zdzisław Szwed. Szwed zapewnił także, że rozwiązanie jest tymczasowe i tak szybko jak to możliwe zostanie wybudowany obiekt docelowy, który zastąpi obecną przeprawę.

– Od weekendu droga jest już przejezdna. Tymczasowy most będzie służył kierowcom do momentu, aż zostanie wykonana dokumentacja projektowa – ok. 1,5 roku do 2 lat. Wtedy zostanie ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy. Po podpisaniu umowy żołnierze rozbiorą most, a później wykonawca ruszy z pracami. Będzie to obiekt inżynierski, nie wiemy jeszcze, czy most czy przepust. Uzależnione jest to od tego, na co otrzymamy decyzję środowiskową z urzędu wojewódzkiego” – wyjaśnił wrzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie Kamil Jakubowski.

Przypomnijmy, że drogowy most składany DMS-65 przeznaczony jest do szybkiej i wielokrotnej przebudowy przepraw mostowych oraz częściowo odbudowy zniszczonych mostów stałych. Jednym z jego elementów jest składana podpora stalowa SPS-69B. Sama konstrukcja dźwigarów umożliwia budowę mostów jednoprzęsłowych oraz wieloprzęsłowych i rozpiętości przęseł od 3 do 45 metrów. Wojsko Polskie dysponuje kilkoma wariantami układów konstrukcyjnych DMS-65 i wiaduktu SWD-83.

-W układzie podstawowym, jest on jednokierunkowy, o szerokości jezdni 4200mm. Całkowita długość mostu, jaki został zamontowany na DW Nr 816 to 39 metrów a jego szerokość wynosi 6 metrów – wyjaśnił reprezentujący Ministerstwo Obrony Narodowej generał brygady Marek Wawrzyniak, Szef Zarządu Inżynierii Wojskowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Nadbużanka to niezwykle istotna droga dla mieszkańców. Codziennie przejeżdża nią ponad tysiąc samochodów zmierzających m.in. do Sławatycz czy do Kodnia. Ta wyrwa i zamknięcie tego odcinka trasy, dla wielu osób było prawdziwym problemem, który całe szczęście został szybko zażegnany. Marszałek Stawiarski i dyrekcja Zarządu Dróg Wojewódzkich stanęli na wysokości zadania. W jak najszybsze uruchomienie trasy zaangażowali się nasi parlamentarzyści senator Grzegorz Bierecki i poseł Dariusz Stefaniuk, którzy apelowali w tej sprawie o pomoc wojska.

Co ważne, pomoc Wojska Polskiego nie byłaby możliwa gdyby nie zaangażowanie Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, który rozumiejąc jak ważna jest to sprawa, wydał pozytywną decyzję by z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, wydać Województwu Lubelskiemu most.

– Cała ta sytuacja jasno pokazuje jak dobra jest współpraca władz Województwa, na czele z Marszałkiem Jarosławem Stawiarskim, z rządem na którego czele stoi Premier Mateusz Morawiecki oraz Ministerstwem Obrony Narodowej i Wojskiem Polski. Cieszy mnie także to, że Lubelski Urząd Wojewódzki, który reprezentuję mógł zaangażować się w całą tę operację i w trybie pilnym zezwolić na wykonanie obiektu tymczasowego na drodze wojewódzkiej Nr 816 w miejscowości Kuzawka – mówiła na niedawnej konferencji reprezentująca wojewodę lubelskiego Lecha Sprawkę, Dyrektor Delegatury LUW w Białej Podlaskiej Pani Małgorzata Bogusz.

Mieszkańców powiatu włodawskiego i bialskiego ucieszy także zapewne fakt, że został już wybrany Wykonawca na wykonanie dokumentacji projektowej na budowę obiektu docelowego, który zastąpi ten tymczasowy. Po uzyskaniu gotowej dokumentacji projektowej, ZDW w Lublinie wystąpi do Wojewody Lubelskiego o wydanie pozwolenia na budowę a następnie ogłoszony zostanie przetarg, mający na celu wyłonienie Wykonawcy, który zbuduje obiekt docelowy.

Źródło: Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie
Fot. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie