Papież Franciszek na 300-lecie koronacji Matki Bożej Kodeńskiej: „Kodeń miejscem cudów”

Papież Franciszek skierował dziś list do kardynała Stanisława Dziwisza, specjalnego papieskiego wysłannika na 300-lecie koronacji Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia-Matki Jedności. Jak informują służby prasowe Episkopatu Polski i dziennikarze Radia Watykańskiego Ojciec Święty podkreśla, że sanktuarium Matki Bożej w Kodniu jest miejscem cudów, gdzie wiele osób przybywa by modlić się i zawierzyć swoje życie Maryi.

Jak podaje Radio Watykańskie, w odpowiedzi na prośbę bp. Kazimierza Gurdy, Biskupa Siedleckiego, Ojciec Święty pisze do kard. Stanisława Dziwisza, aby nałożył nowe korony, które Papież poświęcił 3 sierpnia minionego roku. Ojciec Święty przekazuje swe pozdrowienia braciom w episkopacie, ojcom i braciom oblatom posługującym w Kodniu, kapłanom, diakonom, osobom życia konsekrowanego i wiernym świeckim. Papież zawierza posługę kard. Stanisława Dziwisza matce Bożej, św. Józefowi oraz świętym Judzie i Tadeuszowi, patronom Diecezji Siedleckiej o św. Jozafatowi, apostołowi jedności.

Katolickie media informują, że nowe korony, wykonane przez wybitnego złotnika Mariusza Drapikowskiego mają ścisły związek z Ziemią Świętą. W koronie Maryi jest bowiem kamień z Groty Bożego Narodzenia w Betlejem, a w koronie Pana Jezusa kamień z Golgoty w Jerozolimie.

Przypomnijmy, że oficjalne przyozdobienie obrazu nowymi koronami nastąpi 15 sierpnia, kiedy to będziemy świętować 300 rocznicę pierwszej papieskiej koronacji Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia – Matki Jedności. Przygotowania do tego szczególnego dnia trwają od kilku miesięcy, a kluczowym elementem uroczystości ma być właśnie umieszczenie na świętym obrazie nowych koron. 3 sierpnia 2022 roku, podczas audiencji generalnej w auli Pawła VI Ojciec Święty Franciszek pobłogosławił przygotowane korony. 6 lutego, korony dotarły do Kodnia. Są one darem serca oraz symbolem duchowych ofiar wielu pielgrzymów i parafian, którzy przekazywali fundusze i składali swoje wota wdzięczności. Wśród nich są państwo Marzena i Grzegorz Biereccy, którzy swój bardzo duży wkład w przygotowanie koron dedykują Matce Bożej jako wdzięczność za uratowanie życia z ciężkiej choroby oraz dar zdrowia p. Marzeny.

Źródło: twitter.com/EpiskopatNews, Autor: vaticannews.va