Woleli zginąć, niż wyrzec się wiary. W Kłodzie Małej uczciliśmy pamięć niezłomnych Koniuszewskich

Wielkie święto w Kłodzie Małej (gm. Zalesie)! Zjechały tam tłumy nie tylko z parafii Horbów, by uczestniczyć w uroczystym poświęceniu i otwarciu placu rodziny Koniuszewskich. Mieszkańcy uczcili pamięć bohaterów, którzy woleli zginąć niż wyrzec się wiary. Niezwykłe wydarzenie połączono z odpustem.  

Historia szlacheckiej  rodziny Koniuszewskich to przykład niezwykłego oddania, lojalności i wierności ideałom. Jej losy zostały w malowniczy sposób przypomniane w świetnym dokumencie Michała Muzyczuka „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej”, którego mecenasem była Fundacja Grzegorza Biereckiego Kocham Podlasie. Dzisiaj, podczas święta w Małej Kłodzie, losy Koniuszewskich przypomnieli – we wspaniałym, stojącym na niezwykle wysokim poziomie spektaklu – mieszkańcy.

Józef Koniuszewski był unitą, który – mimo trwających po Powstaniu Styczniowym szykan, nakładania kontrybucji, uwięzienia i tortur – nie chciał przejść na prawosławie. W grudniu 1874 roku carski oficer zażądał od niego, by ochrzcił swoją córkę w wierze prawosławnej, bo jeżeli się na to nie zgodzi, zostanie mu odebrana. Koniuszewski nie mógł się na to zgodzić. Nocą wraz z rodziną udał się do stodoły i podłożył ogień. Stodoła spłonęła, a rodzina zginęła w płomieniach.

Po blisko 150 latach mieszkańcy wioski postanowili przypomnieć historię Koniuszewskich. Jako symbol wybrano właśnie tę stodołę – odbudowano ją dzięki zaangażowaniu mieszkańców, miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich oraz oczywiście władz gminy Zalesie. W przyszłości planowana jest także budowa stacji Drogi Krzyżowej. Jednym z darczyńców, który wspomógł odbudowę był senator Grzegorz Bierecki. Parlamentarzysty nie mogło zabraknąć na dzisiejszym wydarzeniu.

– Koniuszewskich zabił ruski mir, zabiło ich to, co także dziś popycha Moskwę do brutalnej agresji. Ale tak, jak Koniuszewscy nie wyrzekli się swojej wiary i wartości, tak my nie możemy się lękać. Wspólnie jesteśmy w stanie przeciwstawić się złu – mówił parlamentarzysta z Południowego Podlasia.

CZYTAJ TAKŻE: W Kłodzie Małej uczczą niezłomnych Koniuszewskich. Już wkrótce uroczyste otwarcie placu

 

Wszystkich, którzy nie oglądali jeszcze filmu przedstawiającego bohaterstwo podlaskich unitów „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej”, gorąco do tego zachęcamy. Świetny dokument Michała Muzyczuka można bezpłatnie obejrzeć na stronie Telewizji Polskiej pod tym LINKIEM

 

 

Źródło: podlaski.info Autor: red.
Fot. podlaski.info