Piszczac i Czemierniki zostaną miastami!

Od nowego roku w naszym regionie pojawią się dwa nowe miasta. Z dniem 1 stycznia 2024 r. staną się nimi Czemierniki oraz Piszczac. W ten sposób rząd cofa krzywdzące decyzje Rosjan.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów 1 stycznia 2024 r Czemierniki i Piszczac zmienią swój status jednostek terytorialnych. Choć obie te miejscowości były miastami, bo otrzymały prawa miejskie w XVI wieku, to zostały im one odebrane przez Rosjan w latach 60. wieku XIX. Była to kara, jaką wymierzyły władze carskie za udział mieszkańców w Powstaniu Styczniowym. Przywrócenie tym miejscowościom statusu miast ma zatem charakter nie tylko administracyjny ale też symboliczny. Tym bardziej, że decyzja została podjęta w roku szczególnym – roku 160 rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

Co to oznacza dla Piszczaca i Czemiernik?

Zmiana statusu z wioski to nie tylko wyższy prestiż, ale przede wszystkim szansa na pozyskanie nowych inwestorów i mieszkańców. Małe miasta, a takimi będą właśnie Czemierniki i Piszczac będą mogły ubiegać się o wsparcie z dwóch źródeł środków unijnych – dla wsi i dla miast. Wbrew obiegowej opinii mieszkańcy nie muszą obawiać się podwyższenia podatków czy opłat lokalnych, o czym byli informowani podczas konsultacji społecznych. Natomiast jest szansa na nowe inwestycje infrastrukturalne, które w wioskach przeprowadzić byłoby trudno.

Po najbliższych wyborach samorządowych zmienią się prawdopodobnie też stanowiska osób zarządzających miejscowościami – wójtów zastąpią burmistrzowie.

 

 

Fot. Grzegorz W. Tężycki/ CC BY-SA 4.0