Pomnik Powstańców Styczniowych w Kodniu odsłonięty. Prezydent Duda: „Pamięć o tamtych wydarzeniach będzie kształtować świadomość historyczną”

Pomnik Powstańców Styczniowych upamiętniający zwycięską bitwę o Kodeń z 1863 roku uroczyście odsłonięty. Poświęcenia monumentu dokonał Legat Papieski na uroczystości 300. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia – Matki Jedności.

Uroczystość rozpoczęła się od odczytania listu, jaki do uczestników wydarzenia i wszystkich mieszkańców regionu wystosował prezydent Andrzej Duda. Prezydent nawiązał do bieżącej sytuacji na pograniczu polsko-białoruskim, dziękując w pierwszych słowach wystąpienia wszystkim, którzy służą na naszej granicy.

– To dzięki nim mieszkańcy polsko-białoruskiego pogranicza mogą czuć się bezpiecznie – stwierdził Andrzej Duda, którego list odczytał prezydencki doradca prof. Dariusz Dudek.

Prezydent przypomniał, że zwycięski szturm Powstańców na rosyjski garnizon stacjonujący w Kodniu był największym sukcesem pierwszej nocy naszego narodowego zrywu.

– Wiem, że Kodeń pamięta o swoich bohaterach, podobnie jak Tuczna i Choroszczynka – podkreślał w swoim przesłaniu prezydent Andrzej Duda. – Ufam, że pamięć o tamtych wydarzeniach będzie kształtować świadomość historyczną następnych pokoleń – dodawał w liście prezydent Rzeczypospolitej.

– Łączę się w radości z tego wydarzenia z oblatami, ze wszystkim mieszkańcami Kodnia i całego Podlasia. Niech Matka Boża Kodeńska wyprasza potrzebne łaski dla Podlasian i całej naszej ojczyzny – podsumował na zakończenie Andrzej Duda.

Głos zabrał też jeden z inicjatorów i pomysłodawców budowy pomnika senator Grzegorz Bierecki. Parlamentarzysta podziękował pozostałym członkom komitetu budowy, darczyńcom, organizatorom zbiórek publicznych, samorządom Kodnia i Tucznej a także autorowi pomnika Mariuszowi Drapikowskiemu. Szczególne wyrazy wdzięczności senator Bierecki złożył gospodarzom kodeńskiego Sanktuarium – ojcom oblatom.

Parlamentarzysta podkreślał, że pomnik jest wyrazem pamięci o męstwie i ofiarności bohaterów Powstania Styczniowego. Pamięć ta jest zaś źródłem dumy i inspiracji tych, którzy o naszą wolność walczą dzisiaj.

– Ten pomnik jest świadectwem miłości Ojczyzny, tych, którym jest on poświęcony ale także i tych, którzy przyczynili się do jego powstania. Niech ta miłość trwa, tak jak trwała przez tysiąclecie naszej historii – mówił senator Grzegorz Bierecki.

Monument poświęcił Legat Papieski na uroczystości 300. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia – Matki Jedności kardynał Stanisław Dziwisz. Dziękował on wszystkim zaangażowanym w powstanie pomnika, będącego – jak podkreślał –symbolem wiary i patriotyzmu żyjących w szczególnym miejscu, jakim jest nasz Kodeń.

Po zakończeniu uroczystości poświęcenia monumentu wysłuchaliśmy pierwszego wykonania skomponowanej specjalnie na tę okazję Symfonii Pokoju i Pojednania autorstwa Rafała Janiaka. W kodeńskiej Bazylice wystąpiła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej, chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Chór Dziecięco-Młodzieżowy Opery i Filharmonii Podlaskiej a także soliści: Aleksandra Orłowska (sopran), Roksana Wardęga (mezzosopran) i Robert Gierlach.

Po wzruszającym, przepięknym koncercie senator Grzegorz Bierecki wręczył dyrygentowi wykonaną w jednym, niepowtarzalnym egzemplarzu batutę wykonaną z naturalnego bursztynu bałtyckiego, złota i srebra. Organizacja koncertu została wsparta przez Fundację ORLEN.

 

Źródło: podlaski.info Autor: red.
Fot. podlaski.info