Wysłannik papieża już w Kodniu! Rozpoczęły się uroczystości 300. rocznicy koronacji cudownego obrazu Matki Bożej

Papieski Legat kardynał Stanisław Dziwisz jest już w Kodniu! Przywitał go oficjalnie pasterz diecezji siedleckiej bp. Kazimierz Gurda. W ten sposób rozpoczynają się uroczystości 300. lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia – Matki Jedności. Dziś o 16 odsłonięcie pomnika Powstańców Styczniowych na pamiątkę zwycięskiej bitwy o Kodeń.

Wśród witających kardynała Dziwisza byli mieszkańcy naszego regionu a także oficjele i parlamentarzyści, m.in. senator Grzegorz Bierecki wraz z małżonką i wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk. Swoje studio zainstalowała w Kodniu TVP 3 Lublin – na jej antenie można oglądać wejścia „na żywo” i rozmowy z uczestnikami uroczystości.

– Maryja burzy mury niezgody i buduje jedność. Doświadczali tego mieszkańcy Podlasia różnych narodowości – mówił bp Kazimierz Gurda w słowach powitania Legata Papieskiego.

– Maryi przede wszystkim oddaję głęboki hołd i dziękuję, że Ona tutaj patronuje, w tej części Polski i jednoczy wszystkie narody wokół tego Sanktuarium – wskazał kardynał Stanisław Dziwisz.

 

Dziś o godz. 16 odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika Powstańców Styczniowych na pamiątkę zwycięskiej bitwy o Kodeń. Tuż potem w kodeńskim Sanktuarium usłyszymy pierwsze wykonanie napisanej specjalnie na tę okazję Symfonii Pokoju i Pojednania. W poniedziałek eucharystia rozpocznie uroczystości odpustowe. We wtorek odbędzie się m.in. procesja z Bazyliki na Kalwarię z cudownym obrazem Matki Bożej Kodeńskiej a następnie nałożenie koron i suma odpustowa pod przewodnictwem Legata Papieskiego z udziałem Episkopatu Polski.

Źródło: podlaski.info, TVP3 Lublin Autor: red.
Fot. podlaski.info, Diecezja Siedlce, TVP3 Lublin