Mszą Świętą celebrowaną przez JE księdza biskupa Kazimierza Gurdę rozpoczął się drugi dzień uroczystych obchodów 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej połączonych z uroczystościami odpustowymi. Przypomnijmy, że od wczoraj Kodeń jest praktycznie stolicą całej wschodniej Polski. W maryjnej miejscowości gości papieski legat, JE kardynał Stanisław Dziwisz, który uczestniczył w odsłonięciu pomnika poświęconego powstańcom styczniowym, którzy w 1863 roku stoczyli zwycięską bitwę z Rosjanami.
Wczorajsze uroczystości rozpoczęły się od powitania papieskiego legata i uroczystej mszy świętej. Następnie uczestnicy opuścili kodeńską bazylikę i udali się na plac obok świątyni. Tam poświęcono i odsłonięto pomnik. Do uczestników wydarzenia i wszystkich mieszkańców regionu specjalny list wystosował prezydent Andrzej Duda. Prezydent nawiązał do bieżącej sytuacji na pograniczu polsko-białoruskim, dziękując w pierwszych słowach wystąpienia wszystkim, którzy służą na naszej granicy.
– To dzięki nim mieszkańcy polsko-białoruskiego pogranicza mogą czuć się bezpiecznie – stwierdził Andrzej Duda, którego list odczytał prezydencki doradca prof. Dariusz Dudek.
Prezydent przypomniał, że zwycięski szturm Powstańców na rosyjski garnizon stacjonujący w Kodniu był największym sukcesem pierwszej nocy naszego narodowego zrywu.
– Wiem, że Kodeń pamięta o swoich bohaterach, podobnie jak Tuczna i Choroszczynka – podkreślał w swoim przesłaniu prezydent Andrzej Duda. – Ufam, że pamięć o tamtych wydarzeniach będzie kształtować świadomość historyczną następnych pokoleń – dodawał w liście prezydent Rzeczypospolitej.
– Łączę się w radości z tego wydarzenia z oblatami, ze wszystkim mieszkańcami Kodnia i całego Podlasia. Niech Matka Boża Kodeńska wyprasza potrzebne łaski dla Podlasian i całej naszej ojczyzny – podsumował na zakończenie Andrzej Duda.
Głos zabrał też jeden z inicjatorów i pomysłodawców budowy pomnika senator Grzegorz Bierecki. Parlamentarzysta podziękował pozostałym członkom komitetu budowy, darczyńcom, organizatorom zbiórek publicznych, samorządom Kodnia i Tucznej a także autorowi pomnika Mariuszowi Drapikowskiemu. Szczególne wyrazy wdzięczności senator Bierecki złożył gospodarzom kodeńskiego Sanktuarium – ojcom oblatom.
Parlamentarzysta podkreślał, że pomnik jest wyrazem pamięci o męstwie i ofiarności bohaterów Powstania Styczniowego. Pamięć ta jest zaś źródłem dumy i inspiracji tych, którzy o naszą wolność walczą dzisiaj.
– Ten pomnik jest świadectwem miłości Ojczyzny, tych, którym jest on poświęcony ale także i tych, którzy przyczynili się do jego powstania. Niech ta miłość trwa, tak jak trwała przez tysiąclecie naszej historii – mówił senator Grzegorz Bierecki.
Monument poświęcił Legat Papieski na uroczystości 300. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia – Matki Jedności kardynał Stanisław Dziwisz. Dziękował on wszystkim zaangażowanym w powstanie pomnika, będącego – jak podkreślał –symbolem wiary i patriotyzmu żyjących w szczególnym miejscu, jakim jest nasz Kodeń.
Po zakończeniu uroczystości poświęcenia monumentu wysłuchaliśmy pierwszego wykonania skomponowanej specjalnie na tę okazję Symfonii Pokoju i Pojednania autorstwa Rafała Janiaka. W kodeńskiej Bazylice wystąpiła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej, chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Chór Dziecięco-Młodzieżowy Opery i Filharmonii Podlaskiej a także soliści: Aleksandra Orłowska (sopran), Roksana Wardęga (mezzosopran) i Robert Gierlach.
Po wzruszającym, przepięknym koncercie senator Grzegorz Bierecki wręczył dyrygentowi wykonaną w jednym, niepowtarzalnym egzemplarzu batutę wykonaną z naturalnego bursztynu bałtyckiego, złota i srebra.