Dziś znowu nałożymy korony naszej Matce! Wielkie święto trwa w Kodniu

W Kodniu trwają wyjątkowe, bo związane z 300. rocznicą koronacji papieskimi koronami słynącego z cudów wizerunku Matki Bożej Kodeńskiej.  Dziś ich centralny moment – rekoronacja obrazu. Celebracji przewodniczy Legat Papieski kardynał Stanisław Dziwisz. 

Przed kodeńskim Sanktuarium są już tłumy pielgrzymów. Wszyscy czekają na wielki, historyczny moment dla naszego regionu. Wszyscy pogrążeni są w modlitwie.

Wczoraj odbyły się uroczyste nieszpory, którym przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.

– Naszym celem jest niebo. Naszym przeznaczeniem zmartwychwstanie i życie. Naszą drogą ziemia, a na niej nasze powołanie, aby tutaj, teraz, dojrzewać do spotkania z Bogiem twarzą w twarz – mówił metropolita gnieźnieński.

Jak podkreślają kustosze kodeńskiego Sankturium, nieocenieni ojcowie oblaci, tradycją kodeńskich uroczystości odpustowych jest wieczorny Apel Podlasia, podczas którego wierni kierują wzrok ku Tej, która jest Królową Podlasia. Przed Jej obliczem śpiewany jest specjalnie skomponowany apel, który swoje źródło ma w kodeńskim sanktuarium. Tak było i wczoraj. W związku z jubileuszem 300. rocznicy papieskiej koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej tegorocznej modlitwie przewodniczył Legat Papieski – kard. Stanisław Dziwisz. W słowie skierowanym do wiernych przypomniał zawierzenie Maryi, które praktykował na drodze do świętości Jan Paweł II.

Dziś przed południem odbyła się z kolei konferencja prasowa, w której uczestniczyli kardynał Stanisław Dziwisz, biskup Kazimierz Gurda, prowincjał oblatów ojciec Marek Ochlak, kustosz kodeńskiego Sanktuarium ojciec Krzysztof Borodziej oraz ojciec Paul Gomulak.

 

 

 

Źródło: podlaski.info, oblaci.pl Autor: red.
Fot. diecezja Siedlce