Kodeńska Pani ponownie ukoronowana. Historyczny dzień dla naszego regionu

Dziesiątki tysięcy pielgrzymów przeżywa w Kodniu uroczystości związane z 300. rocznicą papieskiej koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, Królowej Podlasia – Matki Jedności. Nowe korony na głowy Pana Jezusa i Matki Bożej nałożył Legat Papieski, kardynał Stanisław Dziwisz.

W polowej sumie odpustowej uczestniczył Episkopat Polski z prymasem abp Wojciechem Polakiem na czele, oblaci z całego świata z ojcem Markiem Ochlakiem, parlamentarzyści, samorządowcy a przede wszystkim nieprzebrane tłumy wiernych.

Zgromadzonych powitał ojciec Michał Hadrich, proboszcz parafii św. Anny w Kodniu. Podkreślał, że wszyscy jesteśmy pielgrzymami, idącymi do Matki. – Witajcie w Jej domu – powiedział o. Hadrich, który dziękował papieżowi Franciszkowi za wyznaczenie Legata Papieskiego na uroczystości a także kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi, który tę funkcję zgodził się przyjąć.

– Odbyłeś tyle pielgrzymek, jeszcze ze św. Janem Pawłem Drugim, wiesz co to znaczy pielgrzymować – zwracał się do kardynała Dziwisza proboszcz kodeńskiej parafii.

Witając parlamentarzystów ojciec Michał Hadrich szczególnie pozdrowił senatora Grzegorza Biereckiego, który wraz ze swą żoną Marzeną niósł korony do ołtarza. Przepiękne arcydzieła sztuki złotniczej wykonane przez mistrza Mariusza Drapikowskiego to wotum wdzięczności dla Matki Bożej za uratowanie życia doświadczonej ciężką chorobą pani senatorowej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Nowe korony Królowej Podlasia już w Kodniu. Wielki dar rodziny Biereckich

– Cieszę się, że spełniając wolę Ojca Świętego mogę dzisiaj razem z wami modlić się i sprawować eucharystię w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej w 300 rocznicę koronacji jej sławnego wizerunku. Radujemy się z jej wywyższenia – mówił kardynał Stanisław Dziwisz. – Ostatecznym przeznaczeniem człowieka nie jest śmierć i grób ale życie na wieki w Bogu – przypominał w homilii wysłannik Ojca Świętego.

To właśnie kardynał Stanisław Dziwisz nałożył nowe korony na skronie Pana Jezusa i Matki Bożej. W ten sposób symbolicznie odnowiono akt po raz pierwszy dokonany 300 lat temu. Ówczesna koronacja była trzecim takim wyróżnieniem dla sanktuarium maryjnego na ziemiach Rzeczyspospolitej – po Częstochowie i Trokach.

– Świątynie ku czci Najświętszej Maryi Panny, Bożej Rodzicielki, w niezwykły sposób wyróżniają się na całym świecie, a także promieniują jako miejsca najświętsze i godne czci. Uświęcone niezwykłymi misteriami, wsławione tyloma cudami, odwiedzane przez licznie przybywający lud, zgodnie gromadzą Boże dzieci, odrodzone przez chrzest, pod bezpieczną osłoną i płaszczem Matki Odkupiciela – przypominał w liście do swojego Legata Ojciec Święty Franciszek.

– Proszę, zachęcaj wszystkich obecnych, aby jak najpobożniej czcili Najświętszą Pannę Maryję, a w sercach zachowywali prawdziwą i szczerą jedność, jaka przystoi wiernym, stanowiącym jedno Mistyczne Ciało Chrystusa i jedną duszę – apelował papież, którego słowa wybrzmiały szczególnie mocno podczas dzisiejszej uroczystości.

CZYTAJ WIĘCEJ: Papież do kardynała Dziwisza przed uroczystościami w Kodniu: Powierzam Cię gorąco najczulszej opiece Maryi

Specjalny list do uczestników uroczystości skierował wicepremier Jarosław Kaczyński.

– Jesteśmy kolejnym pokoleniem Polaków, które przeżywa poczucie szczególnego związku między Panem Bogiem a naszą Ojczyzną, między Matką Boską a Polską, który tak pięknie opisał późniejszy papież Innocenty XII. Najbardziej wyraziście symbolizuje ten związek to, iż polski Kościół i państwo polskie zrodziły się w tym samym czasie – napisał prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Źródło: podlaski.info Autor: red.
Fot. podlasie24.pl, Diecezja Siedlecka, podlaski.info