Dobra wiadomość dla Białej Podlaskiej. PiS proponuje program rewitalizacji tysięcy bloków

To naprawdę rewelacyjny pomysł, z którego skorzystają miliony osób w całej Polsce i co najmniej kilka tysięcy rodzin na Południowym Podlasiu. Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało właśnie nowy program „Przyjazne osiedle”, który planuje zrealizować po wyborach – chodzi o rewitalizację bloków z tzw. wielkiej płyty.

– Rozpoczynamy dziś ofensywę programową, czyli przedstawianie nowych konkretów na kolejną kadencję. Konkret PiS: wielki program „Przyjazne Osiedle” – modernizacja i rewitalizacja osiedli oraz bloków z tzw. wielkiej płyty – poinformował w poniedziałek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Premier opublikował film, na którym przedstawił pokrótce na czym polega ta inicjatywa.

– Na osiedlach z wielkiej płyty mieszka ponad 8 milionów Polaków. Cała Polska powinna być przyjazna dla ludzi. Nie chcemy lepszych i gorszych dzielnic. Chcemy, aby mieszkańcy tych osiedli mieli jak najlepszy standard życia i mieszkania. Nie chcieliśmy podziału na Polskę A i Polskę B; i sporo tu zrobiliśmy – mówi premier Morawiecki. – Teraz chcemy jak najwyższego poziomu życia dla ludzi mieszkających w osiedlach z wielkiej płyty – słyszymy w spocie.

Na nowych rozwiązaniach zaproponowanych przez rząd skorzystają m.in. mieszkańcy Osiedla Jagiellońskiego i Osiedla Młodych w Białej Podlaskiej, takich ulic jak Partyzantów i Zarówie w Międzyrzecu Podlaskim, bloków przy Wojska Polskiego w Parczewie czy Terespolu i Jagiellończyka w Radzyniu Podlaskim. A także liczne postpeerelowskie bloki w mniejszych miejscowościach.

Jeśli chodzi o założenia programu to rząd planuje przeprowadzić rewitalizacja osiedli mieszkalnych, powstałych co najmniej 30 lat temu. Nie chodzi jednak o same bloki. W założeniach programu jest także rewitalizacja i budowa nowych parków i stref zieleni miejskiej przy osiedlach z wielkiej płyty, budowa stref rekreacji i relaksu przy osiedlach z wielkiej płyty. Zamontowanie fotowoltaiki na blokach i ich termomodernizację. Budowę wind w blokach 3 i 4 piętrowych, co jest ważne dla starszych osób. Inwestycje w parkingi i garaże osiedlowe (ale nie kosztem terenów zielonych)
oraz dopłaty do remontów akustycznych bloków i mieszkań (duży problem wielkiej płyty to cienkie, przenoszące dźwięki ściany).

– W naszych miastach jest mnóstwo takich bloków. Wiele osób, które przed kilkudziesięcioma laty kupiły mieszkania na 3 czy 4 piętrze jest dziś w wieku, w którym trudno wejść tak wysoko po schodach. Dlatego priorytetem tego programu będą windy i udogodnienia dla osób starszych – tłumaczy w rozmowie z naszym portalem senator Grzegorz Bierecki – Każdy mieszkaniec powinien móc postawić samochód, zrobić zakupy, a jego dzieci mogły skorzystać z placów zabaw, osiedlowych boisk i parków. To na tych osiedlach rodzi się talent wielu polskich sportowców i naukowców. Muszą mieć przestrzeń do rozwoju. W wielu mieszkaniach na osiedlach z wielkiej płyty mieszkają młode polskie rodziny, które zainwestowały w zakup mieszkania. Ich jakość życia musi być praktycznie taka jak na nowym osiedlu – podsumowuje senator.

Mechanizm finansowania tych projektów będzie identyczny jak w przypadku Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Szacunkowy koszt tego programu to kilka miliardów złotych.