Kolejny konkret PiS-u. Będą lepsze posiłki w szpitalach!

Choć w ostatnich latach zanotowano na tym polu znaczną poprawę, to i tak od lat posiłki w polskich szpitalach są przedmiotem licznych internetowych żartów i memów. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo. Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało kolejny punkt swojego programu wyborczego – to projekt „Dobry Posiłek”, który ma w znaczącym stopniu poprawić jakość serwowanych w szpitalach dań.

„Dziś drugi konkret na kolejną kadencję Zjednoczonej Prawicy, czyli poprawa jakości posiłków dla pacjentów w szpitalach” – napisano na profilu PiS w serwisie X (dawniej Twitter). Całość zobrazowano nowym spotem  D z udziałem minister zdrowia Katarzyny Sójki. W nagraniu minister podkreśliła, że program „Dobry posiłek” zostanie wprowadzony dla wszystkich pacjentów polskich szpitali. „Szpitale otrzymają dodatkowe środki, a NFZ zadba, by jakość żywienia była znacząco lepsza” – powiedziała minister.

Osoba chora, aby mogła dojść do zdrowia potrzebuje zjeść wartościowy posiłek, a te posiłki w szpitalach były często mizerne, dlatego wprowadzamy program „Dobry Posiłek”, na który planujemy przeznaczyć miliardy złotych – tłumaczył na antenie TVP.info poseł PiS Marek Suski i dodawał, że niestety, do tej pory – te posiłki były często mizerne. I tak, jak słyszałem z domów w słoikach przynoszono zupkę i coś do zjedzenia, bo trudno było wykarmić pacjenta tym, co tam dostarczano.

Teraz ma się to zmienić a PiS zamierza przeznaczyć na ten cel miliardy złotych.

Jak przypomniał w rozmowie z naszym portalem senator Grzegorz Bierecki:

– Już w 2019 roku uruchomiliśmy pilotażowy program poprawy jakości żywienia w szpitalach, skierowany do mam i kobiet w ciąży. „Dieta Mamy” pojawiła się w 115 szpitalach i w trakcie pilotażu skorzystało z niej ponad 200 tysięcy Polek. W ramach programu dodatkowe środki z NFZ trafiły do szpitali, które zobowiązały się do wdrożenia wysokiego standardu żywienia, który obejmował nie tylko lepszej jakości posiłki, ale też możliwość skorzystania z porady dietetyka. Pilotaż udał się znakomiciezaznaczył Bierecki.

Senator przypomniał też, że od 2015 roku rząd systematycznie zwiększa środki na ochronę zdrowia.

Mówimy o wzroście o 120,6% środków na ochronę zdrowia! W 2015 r. na zdrowie przeznaczono 77,2 mld zł., a w w 2023 r., kwota ta wyniosła 170,3 mld zł. Znieśliśmy limity przyjęć do specjalistów, wprowadziliśmy rozwiązanie, bez którego już chyba nikt nie wyobraża sobie współczesnej służby zdrowia, czyli e-receptę. 16 milionów Polaków może dziś korzystać z wielu bezpłatnych leków, to m.in. osoby powyżej 65. roku życia, dzieci i młodzież do 18 lat, kobiety w ciąży. Znacząco zwiększyliśmy liczbę miejsc na studiach dla przyszłych lekarzy i całego personelu medycznego, czego przykładem, jest filia Akademii Bialskiej w Radzyniu Podlaskim, gdzie mogą kształcić się przyszli ratownicy medyczni i pielęgniarki. Chcemy w ten sposób zlikwidować luki kadrowe w tych jakże potrzebnych zawodach – tłumaczy senator Grzegorz Bierecki.

Realizacja tych programów nie byłaby możliwa, gdyby nie naprawa finansów publicznych i zmniejszenie luki VAT-owskiej, dokonana przez PiS. Jak zaznaczył poseł Dariusz Stefaniuk, tylko PiS może zagwarantować program, a następnie go zrealizować