Nasi uczniowie będą mogli lepiej poznać Polskę. Bierecki: to szansa na pokazanie piękna Południowego Podlasia

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek ogłosił dzisiaj czwarty konkret PiS-u na nadchodzące wybory. To specjalny bon szkolny, który będzie miał na celu dofinansowanie wycieczek szkolnych.

– Bon szkolny – poznaj Polskę”, czyli dofinansowanie wycieczek edukacyjnych dla każdej klasy, każdego ucznia to kolejny punkt programu PiS – poinformował szef MEiN Przemysław Czarnek.

O założeniach nowego programu minister Czarnek powiedział w nowym spocie wyborczym zamieszczonym m.in. na Twitterze (X).

– Polska jest piękna i ma wspaniałą historię, a bycie Polakiem to wielka duma. System edukacji powinien temu wychodzić naprzeciw. Znajomość polskiej historii, kultury, powinna leżeć u podstaw wychowania patriotycznego i obywatelskiego. Nazywam to pedagogiką dumy” – słyszymy w nagraniu.

– To są prawdziwe konkrety. Wychowanie w duchu patriotycznym, to bardzo ważne zadanie, szczególnie w dzisiejszych czasach – przekazał  poseł Dariusz Stefaniuk, który podzielił się wpisem na swoim profilu.

Jak to będzie wyglądało w praktyce?

Minister zapowiedział, że rząd dofinansuje 1 i 2 dniowe wycieczki edukacyjne dla każdej klasy i każdego ucznia w Polsce. To oznacza, że prawie 5 milionów uczniów odwiedzi najważniejsze miejsca w Polsce.

– Chcemy, żeby każdy młody człowiek mógł się z dumą odwoływać do własnej kultury i osiągnięć Polski, być dumnym z naszego pięknego języka i symboli narodowych – przekazał prof. Przemysław Czarnek.

Jak zauważa w rozmowie z naszym portalem senator Grzegorz Bierecki, nowa propozycja rządu, to także okazja, by młodzi ludzie z całej Polski mogli zobaczyć piękne zabytki i ważne dla historii miejsca w całym kraju.

–  Wielu uczniów z całej Polski, być może pierwszy raz w życiu, będzie mogło zobaczyć także piękno Południowego Podlasia. A przecież mamy się czym pochwalić. Piękniejący w oczach Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim, sanktuarium Matki Bożej w Kodniu, zabytki sztuki sakralnej, w tym odnowione freski w Białej Podlaskiej, czy pomnik naszej historii – kompleks w Pratulinie, a to przecież tylko niektóre miejsca, o których będziemy mieli szanse powiedzieć całej Polsce. Na Południowym Podlasiu jest ich przecież znacznie więcej  – powiedział senator Grzegorz Bierecki.

Senator zauważa też, że to także ogromna szansa dla naszych dzieci i młodzieży, by zobaczyć najpiękniejsze miejsca naszej Ojczyzny.

– Dzieci i młodzież z naszych szkół, będą mogły odwiedzić kolebkę polskiej państwowości – Gniezno czy Poznań, zwiedzić krakowski Wawel czy Muzeum Powstania Warszawskiego, Katedrę w Płocku, kopalnie soli w Wieliczce i Bochni albo osadę w Biskupinie. I to bez konieczności sięgania do portfeli rodziców. To ważny i potrzebny impuls edukacyjny – zaznacza Bierecki.

Nowa propozycja ma objąć blisko 5 mln. uczniów. Każdy uczeń, niezależnie od zasobności rodziców będzie mogło wziąć udział w wycieczce.