Nowy sondaż to prawdziwy dramat dla opozycji. PiS z samodzielną większością!

Sondaż Ipsos wywołał niemały popłoch wśród wyborców i sympatyków opozycji. Badanie przeprowadzone na zlecenie OKO.press i TOK FM wskazuje na rosnące poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości. Co więcej, biorąc pod uwagę głosy niezdecydowanych wyborców, partia Jarosława Kaczyńskiego ma duże szanse na samodzielną większość!

Jak informuje portal wPolityce.pl w najnowszym sondażu Ipsos przygotowanym na zlecenie opozycyjnych mediów – OKO.press i TOK FM – PiS uzyskał poparcie 35 proc. ankietowanych, czyli o 2 pkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu.

KO może liczyć na głosy 26 proc. ankietowanych. Oznacza to spadek o 5 pkt proc. Na trzecim miejscu znalazła się Lewica – 8 proc. – bez zmian oraz Konfederacja – 8 proc. aż o 4 pkt proc. mniej, niż w poprzednim sondażu.

Na Trzecią Drogę (koalicja PSL i Polski 2050 Szymona Hołowni) głosować chce 6 proc. ankietowanych (o 1 pkt proc. mniej, niż poprzednio), natomiast Bezpartyjni Samorządowcy mogą liczyć na poparcie na poziomie 1 proc.

Odpowiedź „inna” partia wybrało 1 proc. ankietowanych, 14 proc. wybrało odpowiedź „nie wiem”.

Według sondażu, zamiar głosowania deklaruje 68 proc. respondentów (identycznie jak w czerwcu), w tym 58 proc. zdecydowanie i 10 proc. raczej. 25 procent respondentów nie weźmie udziału w głosowaniu. Odpowiedź „nie wiem, trudno powiedzieć” wskazało 8 procent ankietowanych.

Według sondażu, gdyby rozłożyć głosy osób niezdecydowanych proporcjonalnie (w tym wypadku: PiS 41,2 proc., KO 30,6 proc., Lewica 9,4 proc., Konfederacja 9,4 proc., Trzecia Droga 7,1. proc., Bezpartyjni Samorządowcy 1,2. proc.), PiS mogłoby po raz trzeci liczyć na samodzielną większość w Sejmie. KO zdobyłoby 154 miejsca, Konfederacja — 39, Lewica — 32, a mniejszość niemiecka — 1.

Jak podkreśla OKO.press gdyby jednak Trzecia Droga przekroczyła próg 8 proc. dla koalicji, Prawo i Sprawiedliwość nie miałoby już samodzielnej większości.

Wyniki sondażu to prawdziwy dramat dla wyborców i sympatyków opozycji. Swoje frustracje wylewają w mediach społecznościowych.

https://twitter.com/czuchnowski/status/170169503237640234

– Jaki sens ma publikacja kolejnych sondaży, gdzie jest tak duża liczba niezdecydowanych? To tylko mieszanie ludziom w głowach i demobilizacja elektoratu…Ipsos dla http://OKO.press i TOK FM. W Sejmie tylko cztery ugrupowania — oburzał się Wojciech Czuchnowski z „Gazety Wyborczej”.

Źródło: wPolityce.pl
Fot. sejm.gov.pl