Autostrada do Białej Podlaskiej coraz bliżej. „Dopilnujemy, by nikt nie przeszkodził”

Na placu budowy autostrady A-2 praca wre! Zaawansowanie prac na odcinku Swory-Biała Podlaska przekroczyło już 60 procent. Wykonawca przewiduje, że w grudniu może być już gotowe 85 procent tego odcinka kluczowej dla rozwoju naszego regionu trasy. Ostatni etap inwestycji – mała infrastruktura, zabezpieczenia, oznaczenia – przewidziany jest na początek przyszłego roku. 

Łączna długość autostrady z Siedlec do Białej Podlaskiej wynosi ponad 63 kilometry, w projektowaniu jest fragment od Białej do granicy państwa. Na odcinku Siedlce Południe – Malinowiec wykonywane są roboty ziemne i trwają prace przy budowie obiektów inżynierskich. Znacznie bardziej zaawansowane są prace na odcinku ze Sworów do Białej Podlaskiej. Tutaj są już nasypy i wykopy, powstają obiekty inżynierskie, budowane są warstwy drogi, widać już jezdnię.

– Liczymy, że do końca roku większość prac będzie za nami, tak mówili nam dzisiaj wykonawcy autostrady – powiedział nam senator Grzegorz Bierecki, który wraz z posłem Dariuszem Stefaniukiem odwiedził drogowców w miejscu ich pracy.

Przypomnijmy, że to właśnie senator Bierecki i poseł Stefaniuk zabiegali skutecznie o uruchomienie tego wielkiego przedsięwzięcia. Grzegorz Bierecki wystarał się też o to, by przebieg tego odcinka autostrady  był jak najbardziej korzystny dla Białej Podlaskiej i nie zmieniał charakteru infrastrukturalnego powiatu bialskiego. Za rządów koalicji PO-PSL planowano, że autostrada dojdzie tylko do Siedlec. Na nic się zdały nieporadne działania lokalnych działaczy Platformy z posłem Stanisławem Żmijanem na czele, którzy – zbierając w rozpaczy podpisy od mieszkańców – starali się przekonać własnego lidera Donalda Tuska, że tutaj, na Południowym Podlasiu też żyją ludzie i coś im się od państwa należy. Zwyciężyła doktryna Platformy znana jako „ch… z Polską wschodnią”…

– My tej doktryny nie wyznajemy, wręcz przeciwnie – z całych sił ją tępimy. Autostrada A-2 rośnie na naszych oczach. Dopilnujemy, żeby nikt nie przeszkodził w dokończeniu tej inwestycji. Działamy skutecznie i konsekwentnie, praca dla regionu to dla nas codzienność, a nie kampanijne udawanie – powiedział nam senator Grzegorz Bierecki. – Autostrada, wraz z Via Carpatią, portem przeładunkowym w Małaszewiczach i wracającym do nas wojskiem to filary rozwoju Południowego Podlasia. Trzeba o nie dbać i my to gwarantujemy – dodał parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości.