Ważna wiadomość dla pacjentek chorych na raka piersi. Skuteczny lek został objęty refundacją

Na tę decyzję Ministerstwa Zdrowia pacjentki zmagające się z nowotworem piersi czekały od lat. Ministerstwo objęło refundacją lek Enhertu, który jest bardzo skuteczny w przypadku pacjentek, które zmagają się z nawrotami choroby.

– Na podstawie decyzji Ministra Zdrowia lek Enhertu zostanie objęty refundacją od 1 listopada 2023 r. w ramach programu lekowego – B.9.FM – Leczenie chorych na raka piersi. Terapia będzie dostępna dla pacjentów w drugiej, trzeciej lub czwartej linii leczenia stosowanej z powodu nieoperacyjnego lub zaawansowanego HER2-dodatniego raka piersi, po zastosowaniu co najmniej jednej linii terapii anty-HER2. – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Co więcej, jak poinformowało MZ od 18 września do 31 października 2023 r. zostanie uruchomiony pomostowy Program Wczesnego Dostępu finansowany przez firmę AstraZeneca w celu przyspieszenia terapii lekiem trastuzumab derukstekan dla pacjentów z HER2-dodatnim przerzutowym rakiem piersi.

Z programu będą mogli skorzystać wszyscy pacjenci spełniający kryteria kwalifikacji do programu lekowego B. 9. FM – w drugiej, trzeciej lub czwartej linii leczenia stosowanego z powodu nieoperacyjnego lub zaawansowanego HER2-dodatniego raka piersi.

Od 1 listopada 2023 r. wszyscy pacjenci spełniający kryteria i włączeni do Programu Wczesnego Dostępu od 18 września do 31 października, będą mogli kontynuować terapię trastuzumabem derukstekanem już refundowaną przez Ministra Zdrowia, w ramach programu lekowego B. 9. FM.

Od 1 listopada 2023 r. będzie również refundowana terapia lekiem #Lynparza (olaparyb) w leczeniu raka piersi.

https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1702655648863756490

Podczas specjalnej konferencji prasowej minister zdrowia zapowiedziała również bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 45-74  i cytologiczne dla pacjentek od 64 roku życia

–  Rozwiązania, które chcemy zaprezentować, to przede wszystkim obniżenie i podwyższenie wieku bezpłatnej mammografii dla kobiet w Polsce. Dzisiaj funkcjonujące rozwiązania – od 50. roku życia do 69. roku życia bezpłatnych badań mammograficznych – poszerzamy o pięć lat w dół i podwyższamy o pięć lat w górę” – powiedziała minister Katarzyna Sójka.

Badania dla poszerzonej grupy będą dostępne od 1 listopada br. Kolejne rozwiązanie w profilaktyce raka piersi to m.in. zwiększenie przez MZ możliwości badania immunohistochemicznego receptorów w raku piersi.

– Będą one mogły być wykonane na wczesnym etapie, co – mam nadzieję – na pewno skróci diagnostykę i jednocześnie przyspieszy możliwość włączenia odpowiedniego leczenia dla pacjentek” – stwierdziła minister.

 

Źródło: MZ