Nowoczesne mikroskopy do operacji neurochirurgicznych w szpitalu w Białej Podlaskiej!

To bardzo ważny dzień dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej i jego pacjentów. We wtorek, 19 września w placówce odbyła się prezentacja ultranowoczesnych mikroskopów, które zasilą Oddział Neurochirurgii i pomogą lekarzom z tego oddziału jeszcze skuteczniej przeprowadzać bardzo precyzyjne operacje na mózgach.

Przypomnijmy, że Oddział Neurochirurgiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej został otwarty 1 kwietnia 2023 roku, a jego ordynatorem została dr n. med. Emilia Sołtan.

Głównym celem utworzenia nowego oddziału było zwiększenie dostępności do świadczeń neurochirurgicznych na obszarze powiatu bialskiego i całego Południowego Podlasia. Pacjenci z Białej Podlaskiej i okolicznych powiatów, ze schorzeniami neurochirurgicznymi, nie muszą już czekać na miejsca w Warszawie, Lublinie czy Białymstoku.

Od samego początku celem dyrekcji szpitala i ordynator oddziału dr Sołtan – bialczanki, która wiedzę i doświadczenie zawodowe zdobywała w Warszawie, było zapewnienie pacjentom jak najlepszej kadry i sprzętu medycznego. Dwa nowoczesne aparaty, które wyprodukowano w Japonii, doskonale wpasowują się w tę koncepcję. Zakupiony sprzęt to jedne z pierwszych, tego typu urządzeń w Europie. Na bazie zakupionej aparatury planowane jest utworzenie w szpitalu, w porozumieniu z producentem sprzętu, ośrodka referencyjnego służącego do szkolenia lekarzy z Polski i Europy, czyli zapewnienie odpowiednio wyszkolonych kadr medycznych.

Same urządzenia to najwyższej klasy aparatura specjalistyczna.

Jak przekonuje dyrekcja szpitala, pierwsze z nich, video-mikroskop operacyjny stanowi doskonałe uzupełnienie klasycznego mikroskopu, skraca czas trwania wybranych zabiegów dzięki bardziej efektywnemu wykorzystaniu narzędzi. Zapewnia większy komfort pracy lekarzy i podnosi efektywność operacji. Co to w praktyce oznacza dla pacjentów bialskiej placówki? Skrócenie czasu oczekiwania na operację, skrócenie czasu samego zabiegu i hospitalizacji, zmniejszenie liczby powikłań i szybszy powrót do zdrowia.

Z kolei drugie z urządzeń – nowoczesny mikroskop neurochirurgiczny wyposażony jest w optykę najwyższej jakości oraz zaawansowaną mechanikę, co zapewnia precyzyjną obserwację najdrobniejszych struktur mózgu i rdzenia kręgowego oraz wprowadza rewolucyjne ulepszenia w diagnostyce i przeprowadzaniu zabiegów.

Video-mikroskop kosztował 1,99 mln złotych, a mikroskop neurochirurgiczny 1,87 zł.

W dzisiejszym uroczystym doposażeniu Oddziału Neurochirugicznego oprócz dyrektora Artura Kozła i ordynator Emilii Sołtan uczestniczyli przedstawiciele władzy centralnej i samorządowej – senator Grzegorz Bierecki, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, wicemarszałek lubelski Zdzisław Szwed, wicestarosta bialski Janusz Skólimowski, dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego Dariusz Litwiniuk, dyrektor bialskiego pogotowia Igor Dzikiewicz, radna sejmiku wojewódzkiego Barbara Barszczewska oraz dr Yasuaki Inoue – neurochirurg ze Szpitala Uniwersyteckiego w Tokio, który będzie uczył nasze kadry.

– W imieniu mieszkańców wyrażam radość i wdzięczność za to, że tej miary sprzęt trafił do naszego szpitala. To urządzenia najwyższej klasy, które będą sytuować bialską neurochirurgię w czołówce tego typu oddziałów w Polsce. Jestem przekonany, że ogromną szansą dla naszego szpitala, a także dla całego miasta jest to, że to właśnie tu powstanie ośrodek referencyjny, w którym będą kształcić się neurochirurdzy z całej Polski i Europy. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak wygląda bialska neurochirurgia, jej kadr i sprzętu, który został zakupiony – powiedział w rozmowie z naszym portalem senator Grzegorz Bierecki.