Wielki sukces! Nasze szpitale dostaną od rządu ponad 24 mln złotych!

To się nazywa sukces, to się nazywa wsparcie! Szpitale w Radzyniu Podlaskim i Parczewie dostaną gigantyczne pieniądze na modernizację swoich oddziałów ratunkowych. Pieniądze popłyną na Południowe Podlasie dzięki staraniom samorządowców i wsparciu parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości.

– Gratuluję panom starostom Szczepanowi Niebrzegowskiemu i Januszowi Hordejukowi, cieszę się, że wnioski placówek, które nadorują osiągnęły tak dobry wynik w konkursie. Mieszkańcy naszego regionu zasługują na bardzo dobrą opiekę medyczną i robimy wszystko, by nadrabiać tu wieloletnie zaniedbania poprzednich rządów. Widzimy też, że wbrew propagandzie opozycji dobry projekt otrzymuje od polskiego państwa wsparcie, niezależnie od tego, kto rządzi w danym powiecie czy gminie. Wystarczy chcieć i mieć odpowiednie kompetencje – powiedział nam senator Grzegorz Bierecki.

Radością podzieliły się już na swojej stronie internetowej władze powiatu radzyńskiego.

– Wspaniałe wieści docierają do nas z frontu walki o lepszą opiekę medyczną w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Radzyniu Podlaskim! Projekt „SOR Przyjazny Pacjentowi” właśnie otrzymał pokaźne dofinansowanie w wysokości 14 997 200 złotych z Funduszu Medycznego Ministerstwa Zdrowia. To ogromny krok w kierunku poprawy warunków pracy personelu medycznego oraz komfortu pacjentów w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym – informuje starostwo powiatowe w Radzyniu Podlaskim.

Celem projektu „SOR Przyjazny Pacjentowi” jest stworzenie miejsca, które nie tylko zapewni najwyższą jakość opieki medycznej, ale również uczyni ten stresujący czas dla pacjentów i ich rodzin bardziej komfortowym i przyjaznym.

Podziękowanie dla senatora i posłów

– Chcemy podziękować wszystkim zaangażowanym w tę inicjatywę i za wsparcie, które przyczyniło się do pozyskania tego znaczącego dofinansowania. W szczególności, serdeczne podziękowania kierujemy do Wiceministra Zdrowia, Waldemara Kraski, za jego nieocenioną rolę w procesie uzyskania środków. Dziękujemy również parlamentarzystom, którzy wsparli naszą inicjatywę: Senatorowi RP Grzegorzowi Biereckiemu oraz Posłom: Dariuszowi Stefaniukowi i Monice Pawłowskiej. To dzięki ich zaangażowaniu i pracy udało się zdobyć niezbędne środki na modernizację SORu – informują władze powiatu radzyńskiego.

Szpital w Parczewie może z kolei liczyć na 9 2o6 ooo złotych. W sumie więc placówki z naszego regionu otrzymały w tej edycji Funduszu Medycznego wsparcie w wysokości ponad 24 milionów złotych! Będziemy mieli więc do czynienia z jednymi ze znaczniejszych inwestycji lokalnych na Południowym Podlasiu. Dla porówniania – dofinansowanie do finiszującej rewitalizacji Pałacu Potockich w Radzyniu wyniosło niemal 22 milionów zł.

Minister Zdrowia: konkretne wsparcie

– Te środki finansowe to konkretne wsparcie na modernizację, przebudowę i doposażenie SOR oraz pracowni diagnostycznych współpracujących z SOR – mówi minister zdrowia Katarzyna Sójka. – Dzięki tym inwestycjom pacjenci już wkrótce odczują znaczną poprawę jakości leczenia, bezpieczeństwa i komfortu. Na SOR-ach sprzęt diagnostyczny i aparatura wspomagająca funkcje życiowe pacjenta są użytkowane przez całą dobę – często bez jakiejkolwiek przerwy, stąd szybko się eksploatują. Dlatego te środki z Funduszu Medycznego w dużej mierze przeznaczone będą na nowoczesną i łatwą w użytkowaniu aparaturę. Trafią także na sprzęt przyspieszający diagnostykę, która skróci powrót do zdrowia, a często uratuje życie – dodaje.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia w konkursie na modernizację SOR-ów ocenie podlegało 207 wniosków o dofinansowanie. W wyniku transparentnej oceny konkursowej, wybrano 152 wnioski o dofinansowanie w celu objęcia dofinansowaniem przez Ministerstwo Zdrowia na łączną kwotę 1 496 540 018 zł. Realizacja inwestycji objętych dofinansowaniem ma zakończyć się do końca 2025 r.

 

Źródło: MZ/Startostwo w Radzyniu Podl. Autor: red.
Fot. MZ