Targi Pracy w Białej Podlaskiej. Tak dobrze z pracą jeszcze nie było. Bierecki: naszym celem jest zapewnienie godziwej pracy

W hali Akademii Wychowania Fizycznego przy ul. Marusarza 8 w Białej Podlaskiej rozpoczęły się Bialskie Targi Pracy. Doroczna impreza organizowana przez Powiatowy Urząd Pracy w Białej Podlaskiej pod honorowym patronatem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Uczestnicy mogą spotkać się z potencjalnymi pracodawcami, porozmawiać z doradcami zawodowymi i przeprowadzić diagnozę predyspozycji zawodowych. To świetna okazja, by wymienić się swoimi doświadczeniami, ale też skonfrontować własne oczekiwania z tym czego pracodawcy oczekują od nas.

W trakcie targów uczestnicy, będą mogli zapoznać się z ofertami pracy kilkudziesięciu pracodawców z regionu i odwiedzić stoiska ponad stu wystawców. Oprócz tego będą mogli wziąć udział m.in. w pokazie umiejętności psa policyjnego, przejść instruktaż udzielania pierwszej pomocy, zobaczyć najnowsze uzbrojenie Wojska Polskiego, a także dowiedzieć się, jak zrobić profesjonalny makijaż biznesowy.

Coraz więcej pracy, coraz mniejsze bezrobocie

Choć Bialskie Targi Pracy od lat cieszą się sporym zainteresowaniem bialczan, to od kilku lat ciężko nie zauważyć, jak bardzo zmieniła się ich atmosfera. Jeszcze 10 lat temu na tego typu wydarzeniach widzieliśmy rzesze ludzi nerwowo poruszających się między stoiskami, liczących na to, że w końcu uda im się znaleźć pracę. Dziś, choć zainteresowanie wciąż jest duże, znacznie zmieniła się postawa uczestników. Coraz mniej jest tych, którzy desperacko poszukują „czegokolwiek”, a więcej takich, którzy raczej rozglądają się za „lepszą ofertą pracy”.

Nie ma się czemu dziwić, bo bezrobocie w całym kraju jest coraz niższe, a pensje coraz wyższe. Ten pozytywny trend widać gołym okiem także w Białej Podlaskiej i okolicznych miejscowościach. Zresztą liczby mówią same za siebie.

Stopa bezrobocia zarówno w Białej Podlaskiej jak i powiecie bialskim wciąż spada. Od stycznia w mieście jak i powiedzie bialskim spadła o 1 proc. i wynosi ona dziś 7,2 proc. w Białej Podlaskiej i 9,6 w powiecie. Co nie oznacza jednak, że tym powinniśmy się zadowolić. Przypomniał o tym, uczestniczący w Targach senator Grzegorz Bierecki.

Praca jest i będzie jej więcej. Jednak naszym wspólnym zadaniem, władzy samorządowej, parlamentarzystów, urzędów pracy jest zapewnienie godziwych miejsc pracy pracy. Godziwa praca, czyli taka, dzięki której możliwe jest wyżywienie swojej rodziny, posiadanie dużego jasnego i ogrzanego mieszkania, wykształcenie dzieci oraz wyjazd z rodziną na wakacje, przynajmniej raz w roku. To jest cel na najbliższe lata. Gdy przyjechałem tu w 2011 roku największym przekleństwem tego regionu było bezrobocie i puste lodówki. Dzięki interwencji państwa, dzięki programom socjalnym i pobudzaniu rynku pracy nie ma już tego problemu.  Teraz naszym celem jest zapewnienie godziwej pracy. To jest nasze zadanie na najbliższe lata – mówił podczas Bialskich Targów Pracy senator Grzegorz Bierecki.

Państwo pomogło

Nie ma wątpliwości, że o ile Prawo i Sprawiedliwość utrzyma się u władzy, zrealizowanie obietnicy złożonej przez senatora, to wyłącznie kwestia czasu. Dzisiejsze niskie bezrobocie to przecież efekt skutecznej polityki gospodarczej rządu i zaangażowania naszych parlamentarzystów. Sam powrót wojska do Białej Podlaskiej, o co przez lata zabiegał senator Grzegorz Bierecki i poseł Dariusz Stefaniuk, zapewnił kilkaset nowych miejsc pracy. Pozytywnie wpłynął też na firmy,  które uzyskały możliwość współpracy z garnizonem. Ale to przecież niejedyne pozytywy. Wojsko w Białej Podlaskiej oznacza ogromne inwestycje w infrastrukturę, czyli kolejną szansę na kontrakty dla bialskich przedsiębiorstw, rozwój miasta, a tym samym przyciąganie kolejnych inwestorów.

Wojsko jest obecnie największym pracodawcą w regionie, ale w kolejce ustawiają się kolejni. Dość wspomnieć o zaaprobowanej przez rząd decyzji o rozbudowie terminalu w Małaszewiczach, która przyniesie miliardy złotych wpływu do państwowego budżetu i będzie ogromnym impulsem inwestycyjnym dla całego regionu. To kolejne dziesiątki miejsc pracy i kolejne perspektywy powstawania nowych przedsiębiorstw korzystających z małaszewickiego portu. A rozbudowa terminalu to również niebagatelna zasługa naszych parlamentarzystów, którzy przekonali rządzących, jak ważnym miejscem dla całego kraju są Małaszewicze.

Na wagę tego przedsięwzięcia zwrócił uwagę rektor Akademii Bialskiej prof. Jerzy Nitychoruk, który stara się dostosowywać profil uczelni pod potrzeby przedsiębiorców, ale także służb państwowych z całego regionu. Dzięki decyzjom ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, rektor ma teraz jeszcze większe możliwości. Podniesienie rangi uczelni i otwarcie jej filii w Radzyniu Podlaskim stwarza jeszcze większe możliwości kształcenia wykwalifikowanych kadr. To niezwykle potrzebne, bo dzięki rządowym i samorządowym pieniądzom, a także sprawnemu menedżmentowi i zabiegom naszych parlamentarzystów w Białej Podlaskiej i okolicach bardzo dynamicznie rozwija się sektor ochrony zdrowia. Bialski szpital i pogotowie, ma coraz nowszy sprzęt i coraz szerszą doskonale wykwalifikowaną kadrę medyczną.

Ludzie to skarb

O tym, że zasoby ludzkie są prawdziwym skarbem naszego regionu, my nie musimy nikogo przekonywać. Jednak dostrzegają to również w Warszawie, m.in. także za sprawą naszych polityków. To między innymi dlatego właśnie w Białej Podlaskiej powstał Oddział Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego, który dał prace kilkudziesięciu osobom.

– Pracownicy bialskiego oddziału są solidni, pracowici i świetnie wykwalifikowani, otwarcie oddziału GITD w Białej Podlaskiej, do czego namawiał mnie senator Grzegorz Bierecki było strzałem w dziesiątkę – mówił w rozmowie z naszym portalem Generalny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. Tym bardziej, że pracy inspektoratowi nie brakuje, a będzie jeszcze więcej dzięki gigantycznym inwestycjom państwowym w infrastrukturę drogową.

„Praca przyjedzie autostradą”

Jedną z najważniejszych inwestycji naszego regionu jest powstająca autostrada A2. Przypomnijmy,  za rządów PO-PSL ” nowa dwójka” miała docierać wyłącznie do Siedlec. Na szczęście rząd się zmienił i dzięki zabiegom naszych parlamentarzystów i przedstawianym przez nich argumentom, zdecydował, że będzie wytyczona aż do granicy, do Terespola. Coś, co jeszcze kilka lat temu było dla naszego regionu odległym marzeniem, dziś staje się faktem. Autostrada powstaje i wkrótce połączy Białą Podlaską i cały region z Warszawą. Przy jej budowie pracują mieszkańcy naszego regionu. Można spodziewać się, że po otwarciu „bialskiego odcinka” cały region dostanie potężny impuls inwestycyjny. Południowe Podlasie, które przestaje być wykluczone komunikacyjnie, jak magnez zacznie przyciągać kolejnych inwestorów, pragnących korzystać z naszych kadr i zasobów. O tym, jak to wygląda w praktyce przekonali się m.in. mieszkańcy gminy Janów Podlaski, gdzie od kilku lat z powodzeniem funkcjonują duże firmy będące potentatami w swojej branży – Mika i Bakalland.

Za ich przykładem pójdą następni, dzięki czemu region dalej będzie się dynamicznie rozwijał.

 

 

Autor: pf