Jest nowy most w Lisiowólce! Piękna postawa mieszkańców

Nowy most w Lisiowólce (gm. Wohyń) już otwarty! Było to możliwe dzięki wsparciu z rządowego funduszu Polski Ład, aktywności władz powiatu radzyńskiego ale także pięknej postawie mieszkańców, którzy bezpłatnie przekazali kawałek ziemi, na którym przeprowadzono niezbędne prace.

– To niezwykle ujmujący gest, który dużo mówi o mieszkańcach Południowego Podlasia. Potrafimy być bezinteresowni, chcemy, żeby nasze małe Ojczyzny się rozwijały, potrafimy zadbać o swoje otoczenie. Zwróciłem także uwagę, że przy okazji budowy mostu w miejsce starego, zmurszałego już krzyża postawiono nowy. Na Południowym Podlasiu ludzie są dumni ze swojej wiary, chcą kultywować przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje. To w dzisiejszym świecie wielka wartość – powiedział nam uczestniczący w uroczystości senator Grzegorz Bierecki.

Wsparcie dla inwestycji przy współpracy z senatorem Biereckim i posłem Dariuszem Stefaniukiem wywalczył starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski. Nowy, niezwykle potrzebny lokalnej społeczności most kosztował ponad 2 miliony złotych, z czego aż 1,5 miliona pochodzi z Polskiego Ładu. W ramach inwestycji przeprowadzono prace rozbiórkowe starej przeprawy – drewniana, zniszczona konstrukcja nie pozwalała, by bezpiecznie jeździły tędy samochody.

Jak informuje radzyńskie starostwo w ciągu drogi powiatowej nr 1233 L wykonano zabezpieczenia sieci teletechnicznych, ławy fundamentowe, skrzydła żelbetonowe na połączeniu korpusu drogowego z obiektem, płyty przejściowe, izolację przeciwwodną, wyprofilowano i umocniono teren, ustawiono bariery ochronne oraz wylano nawierzchnię. W zakresie robót oczyszczono koryto rzeki z zanieczyszczeń i umocniono je na całej szerokości.

W ceremonii otwarcia udział wzięli senator Grzegorz Bierecki, posłowie na Sejm Dariusz Stefaniuk i Monika Pawłowska, starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski wraz z wicestarostą Michałem Zającem i członkiem zarządu Jerzym Bednarczykiem, przewodniczący rady powiatu Robert Mazurek z radnymi, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Mirosław Kułak, wójt gminy Wohyń Tomasz Jurkiewicz wraz z radnymi i pracownikami gminy, wykonawca inwestycji Bogusław Krzyżanowski, sołtysi, mieszkańcy oraz młodzież. Poświęcenia odcinka drogi dokonał ksiądz Henryk Kalitka.

– Cieszę się z kolejnej udanej inwestycji. Pamiętajmy, że budowa mostu była warunkiem ubiegania się o dotację na budowę drogi Ustrzesz-Lisiowólka-Ostrówki. Taki wniosek jest już złożony – powiedział starosta Szczepan Niebrzegowski.

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podl. Autor: red.
Fot. Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podl.