Nowa siedziba GITD w Białej Podlaskiej! Świetna wiadomość dla mieszkańców i pracowników

Na tę wiadomość mieszkańcy Białej Podlaskiej, a w szczególności pracownicy bialskiego oddziału Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego, czekali od lat. Dziś pracownicy przenieśli się do nowej siedziby oddziału przy ul. Piłsudskiego. Nie będą już zdani na łaskę i niełaskę starosty i prezydenta miasta, a deszcz nie będzie im kapał na głowę.

O problemach lokalowych pracowników bialskiej GITD mówiło się od dawna. Szczególnie po każdej większej ulewie, gdy deszcz kapał im na głowę albo podczas upałów, gdy temperatura w pomieszczeniach przekraczała 40 stopni. Gdy pojawiły się pierwsze problemy prezydent Michał Litwiniuk i jego podopieczny Wojciech Chilewicz zdawali się ich nie dostrzegać. Podobnie jak starosta bialski, który nie mógł znaleźć lokalu, do którego mógłby przenieść się GITD.

Pomocną dłoń wyciągnęli parlamentarzyści z Białej Podlaskiej, którzy zabiegali u premiera o zwięszenie budżetu GITD, by mógł sam znaleźć i wyremontować sobie nową siedzibę.

– W końcu jest czysto i porządnie, żadnej prowizorki i żadnych tymczasowych rozwiązań, słyszymy na miejscu od pracowników.

I faktycznie. Nowa siedziba robi wrażenie. Przestronne pomieszczenia, klimatyzacja, monitoring i niezbędna infrastruktura informatyczna. Przeprowadzka była możliwa dzięki wywalczonemu przez parlamentarzystów PiS wsparciu od premiera Mateusza Morawieckiego dla budżetu Inspekcji.

Przypomnijmy: od 2017 roku Inspekcja otworzyła oddział przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej. Warunki zaczęły się tam robić coraz gorsze. Przeciekający dach, nieszczelne okna, zalane pomieszczenia – tak pracowało się w budynku zarządzanym najpierw przez Zarząd Gospodarki Lokalowej Michała Litwiniuka a następnie starostwo powiatowe. Opieszałość starostwa zablokowała też pomysł zakupu nowej siedziby. Na szczęście, dzięki aktywności senatora Grzegorza Biereckiego i posła Dariusza Stefaniuka, premier Mateusz Morawiecki zwiększył budżet GITD, która mogła wynająć pomieszczenia przy ul. Piłsudskiego.

– To jednostka centralnej administracji publicznej, która jest tutaj od sześciu lat i ma w planach rozwój. W nowo oddanych pomieszczeniach można zorganizować miejsca pracy dla kolejnych 50 osób. Dzięki temu dojdziemy do blisko 200 osób zatrudnionych w Inspekcji w Białej Podlaskiej – mówił senator Grzegorz Bierecki, inicjator sprowadzenia Inspekcji na Południowe Podlasie. – Moim marzeniem jest oczywiście, aby cała centrala ITD znalazła się w Białej Podlaskiej. Mówimy tutaj o 800 etatach, o dobrych, bezpiecznych miejscach pracy. Dotychczasowe pozytywne doświadczenia z Białej Podlaskiej są w stanie wykreować dalsze decyzje. Starajmy się, aby urzędy centralne wychodziły z Warszawy i znajdowały swoje dobre miejsca w ośrodkach regionalnych takich, gdzie jest zaplecze akademickie, dobrze wykształcona kadra. Taki ośrodkiem jest Biała Podlaska, chciałbym, żeby ITD się tutaj zakorzeniła – podkreślał parlamentarzysta.

 

W uroczystym otwarciu nowej siedziby uczestniczyli parlamentarzyści senator Grzegorz Bierecki i poseł Dariusz Stefaniuk, Generalny inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur oraz dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego radny Dariusz Litwiniuk.