Nasz szpital rośnie w oczach! Wmurowano kamień węgielny pod kolejną inwestycję

Włodarze Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej systematycznie udowadniają, że robią wszystko aby placówka była jedną z najlepszych i najnowocześniejszych w całej Polsce. Kilka dni temu informowaliśmy o nowoczesnym najwyższej jakości sprzęcie, w który został wyposażony oddział neurochirurgii, a dziś bialczanie usłyszeli kolejną dobrą wiadomość. Na terenie naszego szpitala wmurowano właśnie kamień węgielny pod nowy budynek Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

Dzięki inwestycji, szpital będzie jedynym ośrodkiem w północnej części województwa lubelskiego, który będzie dysponował taką bazą łóżkową ZOL, co zapewni większy dostęp do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego pacjentom z północnej części woj. lubelskiego jak i m.in. południowej części woj. podlaskiego. i wschodniej części woj. mazowieckiego. W wyniku inwestycji liczba miejsc pobytu w ZOL w Szpitalu zostanie zwiększona o ok 85 proc. Obecnie szpital posiada ZOL z 40 łóżkami, na których rocznie hospitalizowanych jest średnio 66 pacjentów. Nowy budynek będzie dysponował 34 łóżkami na potrzeby ZOL i będą udzielane świadczenia zakresu opieki długoterminowej. Po zakończeniu inwestycji Zakład Opiekuńczo-Lecznicy będzie dysponował łącznie 74 łóżkami, co daje możliwość pobytu w ZOL ok. 120 pacjentów rocznie.

W nowym budynku będą mieścić się sale 2-3 osobowe do hospitalizacji pacjentów, 4 sale o podwyższonym standardzie z aneksem kuchennym, aneksem wypoczynkowym i łazienką, pokoje kąpielowe, które będą posiadać wystarczającą przestrzeń, aby zapewnić wygodne poruszanie się personelu medycznego oraz pacjenta, który jest poddawany zabiegom kąpielowym. Zakres prac uwzgledania połączenie nowego budynku specjalnym korytarzem łącznikowym z istniejącym ośrodkiem Domowy Szpital oraz budowę niezbędnej do funkcjonowania nowego budynku, infrastruktury technicznej.

Możliwość szybszego przyjęcia pacjentów (niekiedy długo oczekujących) przyczyni się niewątpliwie do skrócenia listy odczekujących do ZOL. Pacjenci nie będą musieli szukać miejsca w innych często oddalonych ośrodkach, co zapewni ciągłość opieki i leczenia w szpitalu, bez potrzeby przerywania trwającego procesu terapeutycznego. Ograniczy to też znacznie migrację pacjentów, którzy dziś zmuszeni są oczekiwać na przyjęcie w innych ośrodkach. Skrócenie czasu oczekiwania do ZOL zapewni możliwość rozpoczęcia i/lub kontynuacji procesu diagnostycznego, terapeutycznego i rehabilitacyjnego w jak najkrótszym czasie, przyczyniając się do poprawy efektów zdrowotnych pacjentów wymagających ciągłej opieki, która nie zawsze może być zapewniona w domu.

 

Przypomnijmy, że wniosek o dofinansowanie budowy nowego pawilonu z rządowego Funduszu Polski Ład: program inwestycji strategicznych, został złożony w sierpniu 2023 przez Urząd Marszałkowski w Lublinie.

Przewidywany okres realizacji inwestycji to 2023-2024, a cała planowana wartości przedsięwzięcia wynosi 7,6 mln złotych.

– To bardzo potrzebna, kolejna zresztą w ostatnim czasie inwestycja bialskiego szpitala, która z pewnością jeszcze bardziej podniesie poziom leczenia w placówce. Chylę czoło przed działaniami dyrekcji, która robi wszystko, by nasz bialski szpital był prawdziwą medyczną perłą wschodniej Polski. Dwa tygodnie temu odbieraliśmy nowy sprzęt medyczny dla niedawno otworzonego przecież oddziału neurochirurgicznego, a już dzisiaj wiemy, że pacjenci z  całej Polski starają się o miejsca właśnie na tym oddziale. Co niezmiernie cieszy, o możliwość szkolenia się i poprawy swoich umiejętności medycznych zabiegają neurochirurdzy z całej Polski. Słowa uznania należą się też rządzącym, że stworzyli takie programy jak Polski Ład, które umożliwiają takie inwestycje – mówi w rozmowie z naszym portalem senator Grzegorz Bierecki uczestniczący w dzisiejszych uroczystościach.

Oprócz senatora Grzegorza Biereckiego w uroczystym wmurowaniu kamiania węgielnego pod nowym pawilonem uczestniczyli m.in. posłanka Beata Pawłowska, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, przewodniczący Rady Sejmiku Lubelskiego Jerzy Szwaj, wicestarosta bialski Janusz Skólimowski, szef bialskiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Dariusz Litwiniuk, prezes szpitala Artur Kozioł i dyrektor bialskiego pogotowia Igor Dzikiewicz.