Milion złotych dla szkoły, której miało nie być! Dziś jest wzorem dla innych

Minister Edukacji i Nauki profesor Przemysław Czarnek odwiedził dzisiaj Białą Podlaską. Szef resortu wizytował m.in. szkołę na bialskim Sielczyku, której wręczył symboliczny czek o wartości 1 milion złotych na budowę sali gimnastycznej wraz z zapleczem. Ministrowi towarzyszyli parlamentarzyści senator Grzegorz Bierecki i poseł Dariusz Stefaniuk.

Minister Czarnek podczas wizyty w Społecznej Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w #BiałaPodlaska wręczył czek o wartości 1️⃣ mln zł na budowę sali gimnastycznej wraz z zapleczem, w ramach którego powstanie 5 klas, szatnie i magazyn sprzętu sportowego. Inwestycję dofinansowano z programu Inwestycje w Oświacie, który polega na wsparciu finansowym szkół niesamorządowych w dostosowaniu infrastruktury oświatowej do potrzeb nowoczesnego procesu kształcenia.

Minister podziękował przedstawicielom Podlaskiego Stowarzyszenia Dobra Szkoła, które kilka lat temu uratowało placówkę, a od lat zabiega i walczy o jej rozwój przy wsparciu naszych parlamentarzystów: senatora Grzegorza Biereckiego i posła Dariusza Stefaniuka.

Przypomnijmy, że jeszcze kilka lat temu podstawówka na Sielczyku miała zostać zlikwidowana. Przeciwstawili się temu rodzice uczniów uczęszczających do szkoły oraz senator Grzegorz Bierecki, który wsparł walkę mieszkańców tej dzielnicy o swoją szkołę. Dziś społeczna placówka jest jedną z najlepszych szkół w mieście, w której naukę odbywają uczniowie z całej Białej Podlaskiej.

Obecna dotacja MEiN nie jest jedyną, jaką otrzymała szkoła od rządu. Minister Czarnej odwiedził placówkę w ubiegłym roku i przekazał jej 2 miliony dofinansowania z Ministerstwa Edukacji i Nauki. W ubiegłym roku środki na budowę szkoły przekazało też Ministerstwo Sportu i Turystyki.

„Inwestycje w Oświacie” to kilkaset milionów złotych również na wsparcie dla szkół niesamorządowych. Cieszę się, że już w zeszłym roku stowarzyszenie pozyskało z tego programu 2 mln zł i rozpoczęła się budowa tej pięknej pełnowymiarowej sali gimnastycznej. Dziś czas na kolejny milion złotych i tak będzie każdego roku. Polskie dzieci zasługują na bardzo dobre warunki nauczenia, dlatego program „Inwestycje w Oświacie będzie kontynuowany – mówił minister Czarnek podczas konferencji prasowej.

Z kolei senator Grzegorz Bierecki przypomniał historię placówki i to, jak miała zostać zlikwidowana. Rodzice założyli stowarzyszenie i rozwinęli szkołę, która przeszłą już kilka rozbudów, a obecnie ucze się w niej ok 450 dzieci. Senator przypomniał o wkładzie w rozwój szkoły radnego Dariusza Litwiniuka, który był jednym z inicjatorów akcji.

Do sprawy odniósł się również Dariusz Stefaniuk, który przekonywał, że jako prezydent Białej Podlaskiej próbował naprawić decyzję swoich poprzedników. Jako prezydent wraz z radą miasta przekazali szkole od miasta grunt właśnie po to, aby mogli być właścicielem i pozyskiwać środki i dofinansowania takie jak to, które otrzymali właśnie z MEiN.