Grzegorz Bierecki, oficjalnie po raz czwarty senatorem. Odebrał zaświadczenie o wyborze.

Senatorowie, którzy wygrali wybory w swoich okręgach, odebrali z rąk szefa PKW zaświadczenia o wyborze. Wśród parlamentarzystów był także senator Grzegorz Bierecki, który w izbie wyższej zasiądzie po raz czwarty.

Podczas piątkowej uroczystości w Senacie nowo wybrani senatorowie odebrali z rąk szefa PKW Sylwestra Marciniaka zaświadczenia o wyborze. – Wysoka frekwencja daje państwu najmocniejszy mandat w całym okresie III RP – powiedział Marciniak zwracając się do senatorów.

W wyborach do Senatu kandydaci PiS zdobyli 34 mandaty; KO – 41; Trzeciej Drogi – 11, a Nowej Lewicy – 9 mandatów. W Senacie znajdzie się także pięciu senatorów, którzy startowali z własnych komitetów.

Przypomnijmy, że w ostatnich wyborach senator Grzegorz Bierecki uzyskał rekordowo wysoką liczbę głosów. . W 2019 roku na Biereckiego głosowało 68 666 osób, w tym roku zaufało mu 71 167 mieszkańców Południowego Podlasia. Warto zauważyć, że senator otrzymał głosy około 5 tys. wyborców, którzy w wyborach do Sejmu nie zdecydowali się poprzeć Prawa i Sprawiedliwości. Pracę i dokonania Grzegorza Biereckiego doceniono mimo kampanii nienawiści, jaką prowadzili – zarówno lokalnie, jak i na poziomie ogólnokrajowym – przeciwnicy parlamentarzysty.

Nowi senatorowie, wyczytywani byli w kolejności alfabetycznej. Osobiście zaświadczenia nie odebrał tylko jeden senator, Jan Filip Libicki.

Przewodniczący PKW zwracał uwagę na rekordową frekwencję w tegorocznych wyborach. „Te wybory były historyczne, ponieważ padł frekwencyjny rekord w dziejach III RP, w wyborach (do Senatu) udział wzięło 21 mln 944 tys. 884 Polek i Polaków, frekwencja wyborcza wyniosła zatem 74,31 proc.” – przypomniał Marciniak.

Wśród nowych senatorów znaleźli się m.in. były premier i były prezes PSL Waldemar Pawlak. W ławach senackich zasiądzie też były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

W nowej kadencji Senatu znajdzie się też grupa dotychczasowych posłów: jedna z liderek Lewicy Magdalena Biejat, były szef PO Grzegorz Schetyna, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, Rafał Grupiński, Tomasz Lenz, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska.

Nie wiadomo jeszcze, kto zostanie marszałkiem izby. Decyzja zostanie podjęta w momencie, kiedy zostanie wyłoniona większość parlamentarna i rząd.

Przypomnijmy, że senator Grzegorz Bierecki będzie jednym z najbardziej doświadczonych senatorów zasiadających w izbie w obecnej kadencji. Można domyślać się, że parlamentarzysta po raz kolejny zasiądzie w jednej z najważniejszych senackich komisji – Budżetu i Finansów Publicznych i zostanie członkiem jej prezydium.

Grzegorz Bierecki zapowiedział, że w Senacie będzie uważnie przyglądał się działaniom rządu i, podobnie jak to miało miejsce w poprzednich kadencjach, wnosił poprawki służące poprawie warunków życia Polaków, a przede wszystkim mieszkańcom Południowego Podlasia.