Rosyjscy szpiedzy wykradali informacje z Białej Podlaskiej. Sukces naszego kontrwywiadu

16 agentów rosyjskiego wywiadu zatrzymały polskie służby. Grupa działała od stycznia 2023 roku do marca 2023 roku m.in. w Białej Podlaskiej, Chełmie, Medyce, Przemyślu, Rzeszowie, w Warszawie oraz innych miejscowościach na terenie kraju, a oskarżeni na bieżąco informowali zleceniodawców o wynikach prowadzonego rozpoznania, za które otrzymywali wynagrodzenie.

– Zidentyfikowanie i zatrzymanie 16 podejrzanych w śledztwie dotyczącym siatki szpiegowskiej pracującej dla Rosjan to ogromny sukces polskiego kontrwywiadu – podkreślił minister koordynator ds. służb specjalnych i szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Wcześniej Prokuratura Krajowa informowała, że śledztwo było prowadzone wraz z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a akt oskarżenia skierował lubelski pion prokuratury PZ.

„Aktem oskarżenia kończy się śledztwo ABW dotyczące siatki szpiegowskiej pracującej dla Rosjan. Zidentyfikowanie i zatrzymanie 16 podejrzanych w tej sprawie to ogromny sukces polskiego kontrwywiadu. Bezpieczeństwo Polski i Polaków jest dla nas najważniejsze” – napisał w środę na portalu X minister koordynator ds. służb specjalnych i szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Wobec 15 podejrzanych na wniosek prokuratora, z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, realną obawę ucieczki oskarżonych, grożącą im surową, stosowane jest tymczasowe aresztowanie.

„Aktem oskarżenia objęto 16 osób wchodzących w skład siatki szpiegowskiej współpracującej z rosyjskimi służbami specjalnymi. Oskarżeni zidentyfikowani jako cudzoziemcy zza wschodniej granicy, prowadzili działania wywiadowcze, ale również propagandowe przeciwko Polsce oraz przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu” – przekazała PK.

 

Fot. adwrzos, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons