Noworoczny koncert Krystyny i Wojtka Cugowskich w ROK

5 stycznia, w Radzyńskim Ośrodku Kultury z noworocznym koncertem wystąpili Krystyna i Wojtek Cugowscy. W klimatycznym nastroju zaprezentowali kolędowy repertuar złożony ze staropolskich i współczesnych utworów świątecznych. Wiele z nich artyści wykonali wspólnie z licznie zgromadzoną publicznością, którą stanowili nie tylko mieszkańcy Radzynia, ale i goście z okolicznych miejscowości.

Występ artystyczny rozpoczęli od staropolskiej kolędy „Bracia, patrzcie jeno…”, a zakończyli współczesną piosenką „Jest taki dzień”, którą poprzedziła popularna „Miłość na święta” i perła światowej literatury bożonarodzeniowej – „White Christmas”.

Zaproszeni do ROK artyści spośród niezmierzonego bogactwa tekstów bożonarodzeniowych wybrali na koncert zarówno te o dynamicznej („Bóg się rodzi”), jak i spokojnej linii melodycznej („Mizerna cicha”, „Lulajże Jezuniu”), oparte na rytmice mazura („Z Narodzenia Pana”) albo poloneza („Dzisiaj w Betlejem”), o wyraźnie marszowym („Pójdźmy wszyscy do stajenki”), skocznym („Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem”), zmiennym („Gdy się Chrystus rodzi”) lub pogodnym charakterze („Gdy śliczna Panna”).

– Wszystkie te utwory, niezależnie od czasu i okoliczności powstania, są wciąż żywe, bo wyrażają bogactwo przeżyć ludzkich: począwszy od dobroduszności pastuszków, przez tkliwość Maryi pochylonej nad Małą Dzieciną i radosne poruszenie całej przyrody, po patetyczną zadumę z Wcielenia Jezusa. Jednocześnie zachwycając pięknem spotkania Przychodzącego Pana z mizerią grzesznika, wiążą ludzi z najwyższymi wartościami, co ich zbliża do wysokości Majestatu Bożego – powiedział nam Robert Mazurek, dyrektor ROK.

Wojtek Cugowski to wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, aranżer i producent muzyczny. Na scenie muzycznej obecny jest od połowy lat dziewięćdziesiątych. Przez 20 lat (1998-2018) związany był z zespołem Bracia, założonym wraz ze swoim bratem Piotrem. Lata 2015-2018 to z kolei także wspólna działalność Braci z Krzysztofem Cugowskim pod szyldem Cugowscy. Wojtek ma na swoim koncie także współpracę z wieloma artystami polskimi, między innymi Janem Borysewiczem, Grzegorzem Markowskim, Markiem Bilińskim, Wojciechem Karolakiem, zespołami Budka Suflera, Alligators, Kruk, Teksasy, Polish Metal Alliance. Debiutancki album Wojtka zatytułowany „Nie czekaj na znak” ukazał się w kwietniu 2022 roku. W czerwcu wraz z zespołem wystąpił podczas koncertu Premier na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Krystyna Cugowska jest wokalistką, muzykiem, certyfikowanym pedagogiem wokalnym Międzynarodowego Stowarzyszenia Pedagogów Wokalnych Natural Voice Perfection, muzykoterapeutą, animatorem kultury i arteterapeutą. Uczestniczyła w licznych szkoleniach, kursach i warsztatach wokalnych oraz koncertowała zarówno w kraju, jak i za granicą. W styczniu 2020 roku otworzyła w Lublinie prywatne Studio Wokalne i Rehabilitacji Głosu Bluelife-Art. Z jej usług korzystają profesjonaliści i amatorzy śpiewu oraz pracy z głosem. Wśród nich są aktorzy, wokaliści, lekarze, nauczyciele, a także osoby, które dopiero rozpoczynają swoją wokalną przygodę. Prowadzi Lubelski Chór Muzyki Rozrywkowej przy Centrum Kultury w Lublinie.

 

Źródło: PAP Autor: Tomasz Młynarczyk