Ferie coraz bliżej. Sprawdź, czy Twoje dziecko jest bezpieczne

Bialscy dzielnicowi i dzielnicowe uczą dzieci, jak bezpiecznie zachowywać się podczas zbliżających się ferii. Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało z kolei wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek.

W tym tygodniu dzielnicowe bialskiej komendy spotkały się z dziećmi Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego w Białej Podlaskiej. Tematyką pogadanek było bezpieczeństwo podczas zbliżających się ferii zimowych. Policjantki przybliżyły najmłodszym podstawowe zasady bezpieczeństwa w domu jak też podczas wyjazdów na kolonie i zimowiska. Zwróciły też uwagę na zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z obcymi osobami.

Dzielnicowe  przypomniały dekalog narciarza, przygotowany przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS) oraz zaprosiły dzieci do wzięcia udziału w konkursie plastyczno-filmowym pn. „Śnieżny Dekalog”.

W trakcie pogadanki wiele uwagi poświęciły też bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Przypomniały o obowiązku korzystania z fotelików w czasie jazdy samochodem. W przystępny dla najmłodszych sposób opowiadały również o obowiązku noszenia po zmroku w terenie niezabudowanym elementów odblaskowych. Tłumaczyły jak duży ma to wpływ na bezpieczeństwo zarówno samych pieszych jak i kierowców, którzy często w ostatnim momencie zauważają nieoświetlonego uczestnika ruchu.

Sprawdź autobus i kierowcę

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców.

Podczas kontroli sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości. Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu Policji – informują policjanci z Komendy Głównej.

Na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

Źródło: lubelska.policja.gov.pl Autor: red.
Fot. lubelska.policja.gov.pl