Senator Bierecki przed tym ostrzegał! Agencja ratingowa potwierdza, że rząd sam napytał sobie i Polakom biedy

– Eskalacja napięć politycznych w Polsce zwiększyła ryzyko dla skuteczności rządu, co może skomplikować wysiłki na rzecz konsolidacji fiskalnej, opóźnić otrzymanie funduszy unijnych i negatywnie wpłynąć na nastroje rynkowe, zwłaszcza jeśli podważy to stabilność i funkcjonowanie kluczowych instytucji – ocenia agencja ratingowa Fitch. Przypomnijmy, że podczas dyskusji na temat budżetu ostrzegał przed tym niebezpieczeństwem senator Grzegorz Bierecki!

Kiedy 24 stycznia w Senacie trwała dyskusja na temat tegorocznego budżetu, senator-sprawozdawca mniejszości Grzegorz Bierecki zaapelował do rządu, by ten przestał wywoływać konflikty i napięcia społeczne, bo to odbije się na finansach naszego państwa. Mówiąc o proponowanym przez rząd rekordowym zadłużania państwa u zagranicznych inwestorów, senator z Południowego Podlasia powiedział wprost, że tego typu operacje nie powinny być przeprowadzane w takiej atmosferze, jaką obecnie sprowokował rząd koalicji 13 grudnia, bo to zmniejszy wartość naszych obligacji, a tym samym zwiększy koszt długu.

– Czy państwo widzicie ryzyko realizacji takich programów emisji obligacji, takiego zadłużenia w tym klimacie gospodarczym, politycznym, w tej sytuacji, wobec zdarzeń, które w Polsce mają miejsce i które są obserwowane przez inwestorów? Te wszystkie awantury na pewno nie służą sprzedaży dużej ilości długu tanio. Nie służą. A te rekordowe potrzeby pożyczkowe mają być realizowane w dużym stopniu poprzez zadłużanie naszego kraju u inwestorów zagranicznych – mówił Bierecki, a senatorowie koalicji 13 grudnia kwitowali te ostrzeżenia śmiechem i pokrzykiwaniami.

Dziś scenariusz przewidziany przez senatora Biereckiego się potwierdza, o czym świadczy ocena jednej z najważniejszych agencji ratingowych – Fitch.

– Poziom i częstotliwość konfrontacji przekroczyły nasze oczekiwania i zaczynają wpływać na wdrażanie polityki — napisali analitycy Fitch.

Jeżeli rząd nie weźmie sobie do serca tych ostrzeżeń, to na wiosnę może przeżyć kolejne nieprzyjemne zaskoczenie. W maju będzie mieć miejsce  rewizja polskiego ratingu przez tę agencję. Obecnie Polska ma rating suwerenny Polski na poziomie „A-” ze stabilną perspektywą, co plasuje nasz kraj w lidze państw bezpiecznych do inwestowania. Obniżenie tego rankingu odbiłoby się na naszym wizerunku u inwestorów, co z kolei przełożyłoby się m.in. na droższe oprocentowanie pożyczek, a tym samym wyższe koszty długu.

Fot. KMPR Flickr