Wielki protest rolników! W całym kraju zaplanowano ponad 260 blokad. Gdzie protesty w naszym regionie?

Rolnicy z całej Polski zapowiedzieli na piątek protest, który ma potrwać przez 30 dni! Między godz. 10 a 14 blokowane mają być m.in drogi krajowe i wojewódzkie. Utrudniony ruch lub blokada może dotyczyć wszystkich przejść z Ukrainą. Takich utrudnień można spodziewać się w ponad 260 miejscach!

– Jestem z Wami, szanuję Wasz protest, wspieram Wasze postulaty, znane mi nie od wczoraj – napisał w liście otwartym do rolników unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Wielki protest rolników!

Rolnicy z całej Polski zapowiedzieli na piątek protest, który ma potrwać przez 30 dni. Będzie on polegał m.in. na blokadzie przejść granicznych z Ukrainą. Decyzję o akcji protestacyjnej podjął m.in. zarząd NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych. Powodem protestu jest m.in. niedawna decyzja Komisji Europejskiej o przedłużeniu bezcłowego handlu z Ukrainą do 2025 roku.

Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zdaje sobie sprawę, że oczekiwania są duże, a unijni decydenci nie zawsze chcą wsłuchiwać się w głosy rolników. Wspiera protest, jednak dodaje, że część rolniczych postulatów już udało mu się przeforsować, a o kolejne wciąż walczy.

Warto zapoznać się z listem otwartym, który skierował do rolników:

 

Rolnicy już mają dość Tuska

Nie ulega wątpliwości, że rolnicy dość mocno odczuli powyborcze zmiany. Z rozmów z nimi wiemy, że o ile mieli duże zaufanie do poprzedniego ministra rolnictwa Roberta Telusa, to już w stosunku do nowego kierownictwa resortu czują wielką niepewność.

– Dobrze wiemy, że jest to rząd wielkomiejskich panisk, którzy mają w nosie polską wieś. Tusk już pokazał, że jest w stanie sprzedać Polskę Niemcom. Jestem przekonany, że kiedy na szali będzie los polskiego rolnika, nie kiwnie palcem – mówi nam jeden z uczestników protestów i zapowiada, że rolnicy walczą dzisiaj o wszystkich Polaków i są głosem, z którym obecna władza musi się liczyć. – Pokaże to skala dzisiejszych protestów – mówi rolnik.

Tymczasem były minister Robert Telus przypomniał, jak wyglądała pomoc dla rolników podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości.  Wyniosło ono wówczas 15 miliardów złotych!

Możliwe trudności w ruchu drogowym w wielu miejscach

Trudności w ruchu drogowym mogą w piątek objąć wiele miejsc. Między godz. 10 a 14 blokowane mają być m.in drogi krajowe i wojewódzkie. Utrudniony ruch lub blokada może dotyczyć wszystkich przejść z Ukrainą.

W niektórych miejscach utrudnienia w ruchu pojazdów, czy komunikacji w miastach mogą zacząć się wcześniej i trwać nawet do godz. 18. W przypadku przejść granicznych planowane są nawet miesięczne blokady. Niektóre samorządy proszą rodziców o rozważenie, czy przywozić w piątek dzieci do szkół.

W woj. lubelskim problemy z poruszaniem się po drogach mogą dotknąć takich miejscowości, jak Chodel, Kraczewice Prywatne, Ryki, Wisznice, Łomazy, Tarnogród, Tarnawa Mała, Michów, Międzyrzec Podlaski, Łucka Kolonia, Szczebrzeszyn czy dojazdów i przejść granicznych w Hrebennem, Hrubieszowie i Dorohusku. Utrudniony, lub uniemożliwiony może być też ruch na mostach przez Wisłę w Kamieniu i Annopolu.